Zahraničné Politika

Hrozivé odhalenie. Čína sa snažila ututlať prepuknutie nákazy novým koronavírusom

Čínske úrady sa snažili prepuknutie nákazy ututlať. Zdroj: SITA / AP

PEKING – (Rudolf Dac / TASR) Zatajovanie a poriadok namiesto informácií. Čínska vláda sa snažila všetkými prostriedkami zatajiť prepuknutie nákazy nebezpečným koronavírusom. Podľa článku v New York Times informoval lekár o vypuknutí novej choroby vo Wu-chane už koncom decembra. Ale čínsky prezident Si Ťin-pching informoval o prepuknutí nákazy až v strede januára, po prvej potvrdenej nákaze mimo Číny.

 

Za každú cenu sa malo zabrániť panike medzi obyvateľstvom. Lekári boli umlčaní a takisto boli zadržané dôležité informácie o víruse. Pritom sa mohlo na začiatku šíreniu koronavírusu aspoň čiastočne zabrániť.

Nedostatok informácií urýchlil šírenie

Vo Wu-chane, kde sa nový koronavírus prvýkrát objavil, sa prvé náznaky o novom patogéne zistili už koncom decembra. Ale až 23. januára, tri týždne po prvom varovaní, bolo veľké mesto uzavreté.

New York Times informuje o jednom lekárovi z nemocnice v meste, ktorý svojich kolegov prostredníctvom čatu informoval o novom víruse. Krátko nato mu zatelefonovali z úradu zdravotníctva a nariadili mu, aby o novom víruse neposkytoval žiadne informácie. O tri dni neskôr ho polícia prinútila podpísať vyhlásenie, v ktorom bolo jeho varovanie označené za “nelegálne aktivity”.

Kliknutím na obrázok sa vám otvorí interaktívna mapa o šírení koronavírusu na celom svete. Zdroj: CSSE

Namiesto oficiálneho varovania sa úrady sústredili na zatajenie choroby. Polícia oznámila, že začala vyšetrovanie ôsmich osôb kvôli rozširovaniu “fám” o jej vypuknutí.

S rastúcim počtom infikovaných bola zdravotná komisia vo Wu-chane nútená začať konať. Reagovala však dezinformáciami a bagatelizovaním nákazy. Oznámila, že 27 ľudí malo zápal pľúc neznámeho pôvodu a že nie je dôvod na znepokojenie. Vo vyhlásení sa hovorilo: “Choroba sa dá odvrátiť a je kontrolovateľná.”

Až v strede januára, po prvom potvrdenom úmrtí mimo Číny, informoval čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) o prepuknutí nákazy. Zdroj: SITA / AP

Katastrofálne následky

Pre 11 miliónov obyvateľov mesta boli následky zatajenia katastrofálne. Na začiatku nebrali chorobu vážne a nechránili sa pred ňou. Tak sa mohol nový vírus slobodne šíriť ďalej. Dokonca aj keď sa počet prípadov nákazy zvyšoval, úradníci opakovane tvrdili, že pravdepodobne nedošlo k ďalším infekciám.

Trh s potravinami, kde sa vírus pravdepodobne prvýkrát objavil, bol uzavretý. Ale s divými zvieratami sa mohlo obchodovať aj naďalej. 1. januára miestni úradníci oznámili, že trh bol v súvislosti s vypuknutím zápalu pľúc vydezinfikovaný. Tým sa mal byť vírus zastavený priamo v zdroji nákazy. Nezistili sa žiadne známky prenosu z človeka na človeka.

Miestni politici z postihnutých oblastí tiež nákazu zľahčovali. Nikto z nich nechcel priniesť zlé správy o šírení choroby.

Zdravotná komisia vo Wu-chane opakovala, že neexistujú žiadne nové prípady nákazy, žiadne spoľahlivé dôkazy o prenose na ľudí a žiadne nakazenie zdravotníckeho personálu. 

Zdravotníci prevážajú pacienta do novej nemocnice vo Wu-chane. Zdroj: SITA / AP

Starosta prevzal zodpovednosť

Na tieto informácie sa spoliehala aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO). Starosta Wu-chanu Zhou Xianwang neskôr prevzal zodpovednosť za oneskorené informácie o rozsahu epidémie. Bol viazaný zákonom, ktorý mu umožňoval nahlásiť epidémiu až po súhlase centrálnej vlády.

13. januára Thajsko informovalo o prvej potvrdenej infekcii mimo Číny. Až vtedy sa ozval prezident Si Ťin-pching a urobil prvé oficiálne vyhlásenie o prepuknutí choroby. 

Po prejave čínskeho prezidenta prišli aj pokyny miestnym orgánom. Wu-chan zakázal návštevy turistických zájazdov. Obyvatelia si začali dávať masky. Panika, ktorej sa vláda na začiatku tak obávala, už ale bola trpkou realitou. 

Pretože vedenie Číny v počiatočnej fáze prepuknutia nákazy nekonalo správne, svet teraz čelí núdzovému stavu vyhlásenému WHO. Koronavírus spôsobil výrazné obmedzenia v cestovaní na celom svete, otriasol finančnými trhmi a čínsky prezident Si Ťin-pching teraz čelí pravdepodobne najväčšej výzve.

Komunistická strana priznala chybu

Medzičasom najvyšší predstavitelia Číny priznali v súvislosti s bojom proti nákazlivému koronavírusu určité “nedostatky a chyby”. Informovala o tom na svojej webovej stránke spravodajská stanica BBC.

Stály výbor politbyra ústredného výboru Komunistickej strany Číny, ktorému predsedá prezident Si Ťin-pching, na svojom zasadnutí vyzval na zlepšenie čínskeho systému núdzového riadenia. Výbor takisto nariadil “tvrdé” zásahy proti nelegálnym trhom so zvieratami, kde sa vírus zrejme po prvý raz objavil.

“V odpovedi na nedostatky a chyby, ktoré sa vyskytli pri reagovaní na túto epidémiu, musíme zlepšiť náš systém núdzového riadenia a posilniť našu schopnosť riešiť naliehavé a nebezpečné úlohy,” uvádza sa v správe výboru čínskeho politbyra.

Ohnisku nákazy – mesto Wu-chan – zostane podľa čínskych predstaviteľov “najvyššou prioritou” a bude tam vyslaný ďalší medicínsky personál. V prevencii šírenia epidémie musia miestne vedúce orgány prevziať plnú zodpovednosť. Tí, ktorí tak neurobia, budú potrestaní, varoval výbor.

Mohlo by vás zaujímať