Zahraničné Politika Top

Hrozivé predpovede o tvrdom brexite. Británii by mohol hroziť výnimočný stav

Stále nie je jasné, ako bude brexit prebiehať. (TASR/AP)

LONDÝN/BRATISLAVA – Odchod Veľkej Británie z Európskej únie (EÚ) je stále spojený s mnohými otáznikmi. Jednou z reálnych možností je tvrdý brexit bez dohody s Bruselom. Jeho dôsledky sú len ťažko predvídateľné. 

Následky brexitu bez dohody môžu byť drastické. Mohli by siahať od nedostatku potravín až po násilné nepokoje. Tak to aspoň vidí britská vláda. Podľa Sunday Times by mohla Veľká Británia v prípade odchodu z EÚ bez dohody vyhlásiť aj stanné právo.

To by znamenalo, že by mohla byť na domácej pôde nasadená armáda, ktorá by vedela v prípade nepokojov okamžite zasiahnuť, hovorí sa v správe. Tá sa odvoláva na informácie z okruhu vládnych úradníkov. V britských médiách sa neustále objavujú hororové scenáre, v ktorých sú násilné nepokoje prezentované ako možný následok tvrdého brexitu.

V pohotovosti je 3 500 vojakov – nie je vylúčený výnimočný stav

Informácie o vyhlásení stanného práva nevyvrátil v televíznom rozhovore pre BBC ani britský minister zdravotníctva Matthew Hancock. Dodal však, že táto možnosť  nestojí v centre pozornosti. Britská vláda podľa neho zvažuje všetky možnosti. 

Ak by k tomu však došlo, nadobudol by účinnosť tzv. Civil Contingencies Act z roku 2004. Ten reguluje spôsob, ako Veľká Británia zareaguje na výnimočný stav na lokálnej, ako aj na národnej úrovni.

V prípadevýnimočného stavu by mohla byť nasadená na domácej pôde armáda. (ilustračná fotografia: TASR/AP)

Ak by začal platiť Civil Contingencies Act, vznikli by právne predpoklady pre použitie armády na domácej pôde. A to nie je všetko. Vláda by napríklad mohla nariadiť zákaz vychádzania a takisto obmedziť možnosti cestovania. Okrem toho by kabinet získal na maximálne 21 dní ďalekosiahle právomoci. Napríklad by mohol zmeniť parlamentné uznesenia. 

Netýka sa to však ľudských práv, tie by boli aj v prípade výnimočného stavu nedotknuteľné. Iba pred pár týždňami britský minister obrany Gavin Williamson povedal, že je v pohotovosti 3 500 vojakov a záložníkov, ktorí sú v prípade tvrdého brexitu pripravení na všetky možnosti. Informoval o tom “Independent”. Povolaných už bolo 350 záložníkov, obdobie ich nasadenia je obmedzené na jeden rok. 

Vojaci by mohli byť rozmiestnení v rôznych oblastiach a podľa ministerstva obrany “by mali zmierniť bezprostredné následky vystúpenia z EÚ na bezpečnosť britských občanov a ekonomickú stabilitu Veľkej Británie”.

Poslanec britskej labouristickej strany Ian Murray vidí v povolaní záložníkov potvrdenie toho, “aké veľké je nebezpečenstvo spojené s vystúpením z EÚ bez dohody”. Murray patrí k proeurópskej kampani “Best for Britain”, ktorá podporuje druhé referendum a zotrvanie krajiny v Únii.