Zahraničné Spoločnosť Top

Hrozivé zistenia vedcov. Odhalili, ako budú v budúcnosti vyzerať hurikány

Na satelitnej snímke družice GOES-16 zo 7. septembra 2017 o 11.15 hodine sú tri hurikány - uprostred oko hurikánu Irma severne od ostrova Hispaniola, vľavo hurikán Katia v Mexickom zálive a vpravo hurikán Jose nad Atlantickým oceánom. Zdroj: TASR / AP

LIVERMORE – Satelitné snímky z posledných 40 rokov dokazujú jednoznačný trend. Ten vedie k obavám, že v budúcnosti hrozia našej planéte veľké katastrofy.

 

Pokiaľ ide o atlantické hurikány, rok 2019 bol rokom rekordov z viacerých hľadísk. Sezóna hurikánov sa začala 20. mája búrkou Andrea. Bolo to piaty rok po sebe, v ktorom sa v severnom Atlantickom oceáne vytvoril pred 1. júnom hurikán.

Takáto séria je od začiatku satelitných pozorovaní doteraz jedinečná. Okrem toho s hurikánmi Lorenzo a Dorian sa prvýkrát od začiatku satelitmi podporovaných pozorovaní štyri roky po sebe vytvoril hurikán 5. kategórie. Sezóna patrí tiež k jednej z mála, v ktorej sa vyskytol viac ako jeden hurikán 5. kategórie.

Hrozí vznik ešte ničivejších hurikánov?

Táto séria búrok, z ktorých niektoré patrili k najsilnejším, aké boli kedy pozorované, vyvolala medzi vedcami diskusiu o tom, či by nemala byť zavedená 6. kategória. Štúdia zverejnená v odbornom časopise “Pnas” naznačuje, že by sa to mohlo v blízkom čase stať realitou. Tím vedený Jamesom Kossinom z organizácie National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) a univerzity vo Wisconsin-Madison môže dokazovať, že v takmer každom regióne sveta, v ktorom sa hurikány tvoria, sú stále silnejšie. Príčinou tohto efektu je globálne otepľovanie.

“Prostredníctvom modelovania a našich predchádzajúcich poznatkov o atmosférickej fyzike je naša štúdia v súlade s tým, čo sme v súvislosti s otepľovaním atmosféry očakávali,” uviedol Kossin. Nová štúdia vychádza z Kossinovej predošlej práce z roku 2013, ktorá identifikovala zosilňovanie hurikánu z 28-ročných záznamov. Podľa Kossina ale toto obdobie nebolo až také jednoznačné a vyžadovalo si viac štúdií o hurikánoch, aby sa dosiahli štatisticky presvedčivé výsledky.

Na satelitnej snímke NOAA sa hurikán Dorian presúva na východné pobrežie Floridy v Atlantickom oceáne 3. septembra 2019. Zdroj: TASR / AP

Jasný trend: Sú stále silnejšie

Aby podporili svoje predošlé výsledky, rozšírili vedci svoje záznamy o merania a satelitné snímky, ktoré boli zozbierané v rokoch 1979 až 2017. Vedci pomocou rôznych analytických techník dokázali vytvoriť jednotnejší súbor údajov, pomocou ktorého sa aj tentoraz môžu zistiť jasné trendy.

“Najväčšou prekážkou pri hľadaní trendov je to, že údaje sa získavajú pomocou najlepších nových technológií,” uviedol Kossin. “To znamená, že údaje sú postavené každý rok trochu inak ako rok predtým. Každý nový satelit disponuje aktuálnymi prístrojmi a zachytáva údaje iným spôsobom. Nakoniec máme mozaiku všetkých satelitných údajov, ktoré sa musia navzájom skombinovať.”

Približujú sa k pólom

Predchádzajúce výskumy Kossina už preukázali rôzne zmeny správania hurikánov. Napríklad sa ukázalo, že tropické cyklóny sa pri svojom putovaní k pólom dostávajú čoraz viac na juh resp. na sever a tým predstavujú pre postihnuté pobrežné regióny vyššie riziko. Kossin v roku 2018 ukázal, že sa hurikány kvôli otepľovaniu Zeme pohybujú pomalšie. To viedlo k zvýšeniu rizika povodní, pretože sa hurikány nad mestami a inými oblasťami zdržali dlhšie.

“Naše aktuálne výsledky ukazujú, že tieto búrky zosilneli, čo zodpovedá našim predpokladom o tom, ako hurikány reagujú na otepľújúci sa svet,” povedal Kossin a dodal: “Ktorý z trendov a v akom rozsahu je spôsobený ľudskou činnosťou, a koľko je len dôsledkom prirodzenej variability, to sa zatiaľ nedá presne určiť.” Kossin dúfa, že to objasnia ďalšie štúdie.

Mohlo by vás zaujímať