Regióny Trenčín Prievidza Top

Hŕstka obyvateľov Kľačna sa rozhodla chrániť agresívnych medveďov, snažia sa prekaziť ich odchyt

PRIEVIDZA – V obci Kľačno panuje strach z medveďov, situácia je o to vážnejšia, že skupinka obyvateľov obce sa rozhodla medvede chrániť a preto bránia Zásahovému tímu pre medveďa hnedého, aby proti šelme zakročil. 

Poškodená králikáreň, zabitý králik. To je zatiaľ posledný prípad z Kľačna, kde sa medvede bežne pohybujú pri ľudských obydliach. Na obecnom úrade v Kľačne nám povedali, že medvede sa podkopávajú pod ploty, bežné je, že obyvatelia medveďa zbadajú na dvore pred svojim domom. V obci panujú obavy a to aj preto, že v okolí sa pohybuje podľa odborníkov zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého niekoľko problémových šeliem. “Zásahový tím pre medveďa hnedého situáciu v okolí obce Kľačno monitoruje. Vyskytuje sa tam niekoľko problémových jedincov medveďa hnedého, ide najmä o medvedicu s malými,” uviedla manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody Kristína Bocková.

Odborníci z tímu sú podľa nej v úzkom kontakte s miestnou samosprávou, ako aj občanmi. “Medvede sa opakovane objavujú v blízkosti záhrad, kde vyhľadávajú potravu v podobe ovocných plodov a spôsobujú škody na hospodárskych zvieratách,” ozrejmila.

Niektorí ľudia zákrokom proti medveďom bránia

Zákrok ľudí zo zásahového tímu však komplikuje pár obyvateľov obce, ktorí podľa informácií z obecného úradu tvrdia, že pri kontakte s medveďom ich šelma neohrozovala a medvede nie sú agresívne. Preto bránia zásahovému tímu v zákrokoch proti medveďom. Do obce prišli členovia zásahového tímu aj 29. júla. “Ich služobný výkon marila skupina občanov obce, ktorá vo večerných hodinách rušila priebeh plánovaného odchytu medveďa. Skupina strieľala, pokrikovala, jazdila motorovým vozidlom a hádzala petardy v okolí zásahu. Zásah bol z tohto dôvodu prerušený,” priblížila manažérka pre komunikáciu ŠOP.

Na mieste bol podľa nej zásahový tím aj 1. augusta, keďže dostal hlásenie o výskyte uviaznutého medvieďaťa v krovinách. K štvrtku zásahový tím podľa nej odstránil šesť problémových jedincov medveďa hnedého. “Ich správanie bolo na základe monitoringu vyhodnotené ako preukázateľné riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetných lokalitách,” priblížila. Bocková pripomenula, že naďalej platí výzva, aby občania pri zaregistrovaní medveďov, ktoré sa vyskytujú blízko ľudských obydlí, túto situáciu ohlásili na linky tiesňového volania alebo Zásahovému tímu pre medveďa hnedého na telefónne číslo 0903 201 879. Informácie o tom, ako sa správať pri strete s medveďom, sú dostupné aj na webe zásahového tímu.