Pezinok Regióny Bratislava Top

Hubári a turisti POZOR! V Malých Karpatoch videli dvoch medveďov v okolí Zochovej chaty

Zdroj: Zásahový tím pre medveďa hnedého

MODRA – Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty predpokladá na základe nálezu pobytových znakov, ako aj viacerých hlásení o pozorovaní medveďa, pohyb dvoch až troch jedincov v regióne. Informovala Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty koncom júla na svojej stránke.

 

Medveď je dominantný predátor, na ktorého sa ľudia chodia radi pozerať do ZOO, ale vo voľnej prírode by sme ho nechceli stretnúť ani omylom. Nemá síce žiadneho prirodzeného nepriateľa, ale ak je v ohrození správa sa presne podľa zákona prírody. Tak ako každý, chráni si svoj život. Ako nám povedal jeden z miestnych poľovníkov medvede v malých Karpatoch naozaj sú, ale mimo turistických, alebo chatových lokalít. “Jeden medveď bol pred pár dňami pozorovaný v oblasti Biela skala, čo je nad obcou Píla pri Červenom Kameni. Druhého videli na modransko-pezinskej strane, ako je Veľká Homola pri rozhľadni. Tam majú svoje teritória, pritom je to to iba pár kilometrov od seba. Oba môžu mať tak do 120 kilogramov, čo je do tretieho roka ich veku. Môžete mať dojem, že je to ešte mladý medveď, ale keď sa postaví na zadné, tak je vyšší ako zárubňa na dverách. Čiže rešpekt, obavy a ostražitosť sú na mieste,” povedal nám pán Jozef.

 

ZDROJ: FB Obec Košatiská

Po výskyte medveďov v okolí Pezinka a Modry sa začalo už dávnejšie diskutovať, či medvede neboli do Malých Karpát umelo a účelovo dovezené z Tatier. Keďže viac ako 350 kilometrovú vzdialenosť museli prejsť bez toho, že by si ich niekto na trase všimol a to u mnohých poľovníkov minimálne vyvoláva diskusie. Sú to všetko zatiaľ iba polemiky, nikto ich totiž ešte nechytil a nenašiel čip. Nie všetky medvede sú síce začipované, ale zvláštne je, že sa sem dostane medveď bez toho a na takú vzdialenosť, že by ho niekto videl. Ak je v Malých Karpatoch odchytený medveď, ktoré ho sem previezli po uspaní, potom má čip a je určite monitorovaný. Problémom je, že o tom ochranári neposkytujú absolútne žiadne informácie. Takže je na mieste otázka, ako sem medvede prišli,“ dodal jeden z členom Lesnej stráže v Pezinku.

 

Zdroj: Kukaj.sk

Medvede v Malých Karpatoch sú ako väčšina v Tatrách, nie sú navyknuté chodiť okolo smetných košov, nie sú synatropné, čiže nie sú navyknuté na ľudí, ani na stravu od nich. Iba ak by ich ľudia zámerne kŕmili. Oni nemajú potrebu sa stretávať s ľuďmi. Aj preto tam žiadne extrémne nebezpečenstvo nie je. Záleží kde a ako medveďa stretnete,“ doplnil ďalší poľovník z Modry. Podobne sa vyjadrili aj zástupcovia Správy Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Zo súčasných hlásení o výskyte medveďa v tomto regióne vyplývajú aj určité obavy verejnosti o bezpečnosť. V tomto smere by sme chceli verejnosť trochu upokojiť. Doteraz neboli hlásené žiadne problémy s prítomnosťou medveďov, či už by išlo o škody na hospodárskych zvieratách, ovocných stromoch, včelstvách alebo inom majetku. Podobne nám nie sú doteraz známe prípady priameho stretu s človekom, pri ktorom by bol človek ohrozovaný na zdraví či živote.“

medveď, odpadky, Podbanské
V Hriňovej zabezpečili kontajneri pred medveďmi patentom s karabínou. Ilustračné foto.
FOTO: FB Správa TANAP

Ale vždy platí, že v prirodzenom prostredí medveďa je treba dodržiavať určité pravidlá, najmä sa neodporúča vchádzať do neprehľadného terénu alebo húštiny. “Uvedené zásady je vhodné dodržiavať v regióne Malých Karpát a Záhoria aj v súvislosti s výskytom diviakov, s ktorými môže človek tiež zažiť konfliktné strety,” pripomenula správa Správa Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Medveď hnedý je na Slovensku zákonom chránený, ale názory poľovníkov sú iné ako ochranárov, čo je a bude večná polemika.

Medvede na Slovensku by sa mali strieľať, sú premnožené, to sa môžete opýtať každého poľovníka, každého kto je v lese od rána do večera. Tým, že sa totiž vyrubujú lesy, vytvárajú nové lyžiarske strediská a chatové oblasti znižuje sa vo veľkom priestor na prirodzený pohyb a život medveďov. Znižuje sa priestor na ich divý vývoj čo samozrejme zvyšuje premnoženie a počet medveďov na kilometer štvorcový. Treba medvede chrániť, ale musí to byť regulované s rozumom a nie nasilu. U nás pomaly budeme zachraňovať aj slimáky či dážďovky, lebo si to zvieratka zaslúžia,“ povedal poľovník zo Zochovej chaty.

 

Zdroj: Kukaj.sk

“Ľudia majú pomýlenú dogmu, že keď sú v lese medvede, tak je tam všetko nebezpečné. Alebo, že keď sú tu medvede, tak sú tam aj vlci. Podobné otázky dostávam denne-denne od turistov, hubárov, cyklistov. Pritom vlci sú v Karpatoch iba ak v bratislavskej ZOO. Alebo, že kde môžu stretnúť rysa. Ak to mám povedať na rovinu, tak najnebezpečnejším tvorom v lese je človek, lebo si myslí, že môže všetko. Pritom “panelákoví turisti” sa boja v lese aj mravca na strome, pavúka alebo sovy. Medveď je predátor, ktorý sa o sebe vie postarať sám. Aj ochrániť. To, že jeho teritórium sa prekrýva s tým našim je daň doby v ktorej žijeme. On bol v lese skôr ako my a považuje ho za svoje územie. Tak to bolo aj bude,” povedal nám 85 ročný Martin z Modry, ktorý je poľovníkom už viac ako 70 rokov.