Spoločnosť Zahraničné Top

Hubblov teleskop objavil obrovskú galaxiu. Vedci jej dali príznačný názov

Objavená galaxia je 2,5-krát väčšia ako Mliečna cesta. Zdroj: NASA / ESA

MARYLAND – Astronómom sa s pomocou Hubblovho vesmírneho teleskpu podarilo objaviť obrovskú galaxiu. Ide pravdepodobne o najväčšiu známu galaxiu v bližšom vesmíre, informoval Space Telescope Institute v Marylande založený Národným úradom pre letectvo a vesmír (NASA).

 

Galaxia má oficiálny katalógový názov „UGC 2885“, ale vedci ju pomenovali príznačne “galaxia Godzilla”. Je 2,5-krát širšia ako naša Mliečna cesta a obsahuje desaťkrát viac hviezd. Podľa vedcov môže byť od nás vzdialená 232 miliónov svetelných rokov a existuje už miliardy rokov.

Astronómovia chcú teraz zistiť, ako mohol tento zhluk hviezd, planetárnych sústav a ďalších vesmírnych objektov narásť do takých rozmerov. Vedci sa domnievajú, že by to mohlo byť aj tým, že je galaxia vo vesmíre pomerne izolovaná.

Hubblov vesmírny teleskop. Zdroj: SITA / AP

Observatórium je vo vesmíre už od roku 1990

Hubblov vesmírny teleskop vyvinuli NASA a ESA (Európska vesmírna agentúra). Od svojho štartu v apríli 1990 observatórium vytvorilo veľké množstvo úžasných záberov a je veľkým prínosom pre rozvoj astronómie. Obrázky planét slnečnej sústavy, ale aj vzdialených galaxií, výbuchov supernov a hmlovín poskytli aj laikom úplne nový a neočakávaný pohľad na vesmír.

Teleskop by mal fungovať najmenej do marca 2021 a potom ho nahradí nový teleskop “James Webb”.

Mohlo by vás zaujímať

Nasledovníkom Hubblovho teleskopu má byť ďalekohľad Jamesa Webba. Zdroj: SITA/AP