Spoločnosť Zahraničné

Hudobný život vo Viedni stíchol následkom koronavírusovej krízy

Viedenská štátna opera. Zdroj: pixabay

VIEDEŇ – Rakúsko dúfalo, že rok 2020 bude venovaný oslavám 250. výročia narodenia hudobného skladateľa Ludwiga van Beethovena, ktorý zomrel v rakúskom hlavnom meste v roku 1827. Konfrontovaná s pandémiou COVID-19 je však Viedeň, jedna zo svetových metropol hudby, utíchnutá a celý sektor sa obáva o svoju budúcnosť.

 

Hoci krajina začala v utorok zmierňovať prísne karanténne opatrenia opätovným otvorením obchodov, oživenie kultúrneho života je stále v nedohľadne. “Viedenská štátna opera je mraveniskom, kde je zaneprázdnených 1000 ľudí. Teraz je toto miesto tiché, čo je citovo veľmi náročné,” uviedol pre tlačovú agentúru AFP jej riaditeľ Dominique Meyer.

Zvyčajne vo Viedni neprejde deň bez vystúpenia orchestra, operetného predstavenia či festivalu. K náhlemu zastaveniu týchto činností došlo pred mesiacom, keď koncertné sály museli ako jedny z prvých inštitúcií zatvoriť svoje brány vzhľadom na vládny zákaz veľkých zhromaždení v rámci boja proti šíreniu nového druhu koronavírusu.

“Viedeň ponúka kultúrny program porovnateľný s metropolami, ktoré majú päť miliónov obyvateľov, hoci v meste žije iba 1,8 milióna ľudí. To je skutočnosť, ktorá láka tri štvrtiny z ôsmich miliónov návštevníkov ročne,” tvrdí riaditeľ miestneho úradu cestovného ruchu Norbert Kettner. Tamojšie tri opery a dve koncertné sály každý večer privítajú dovedna 10.000 ľudí.

Hrozí, že pandémia spôsobí viedenskej kultúrnej scéne najhoršiu finančnú situáciu od konca druhej svetovej vojny, píše AFP. “Viedenská štátna opera denne generuje zisk z predaja vstupeniek vo výške 131.000 eur. Je to životne dôležitý zdroj aj pre šesť-sedem okolitých hotelov a množstvo reštaurácií,” dodal Meyer. Tvrdo zasiahnutými sú aj samotní umelci.