Hurikán Dorian zasiahol Bahamy. Nechal za sebou veľké škody

MCLEAN’S TOWN CAY – Hurikán Dorian, ktorý v nedeľu zasiahol súostrovie Bahamy, tam spôsobil rozsiahle škody a až 13-tisíc domov môže byť poškodených alebo zničených. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na Medzinárodnú federáciu spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRC).

 

IFCR ešte nemá úplné informácie o rozsahu škôd. “Je však jasné, že hurikán Dorian mal katastrofický dopad,” uviedol Sune Bulow z IFCR. Organizácia podľa jeho slov očakáva značný dopyt po nových ubytovacích kapacitách, krátkodobej ekonomickej podpore, pitnej vode a zdravotnej pomoci.

IFRC tiež predpokladá, že v dôsledku záplav na skupine bahamských ostrovov známych pod názvom Abaco boli studne kontaminované slanou vodou.

Federácia ďalej oznámila, že uvoľnila v prepočte 230.000 eur z núdzového fondu na zmiernenie následkov katastrof, aby podporila počiatočné záchranné práce a poskytla pomoc približne 500 rodinám v núdzi.

Hurikán Dorian si zrejme vyžiadal aj prvú obeť. Spravodajský portál Eyewitness News and Bahamas Press s odvolaním sa na príbuzných uviedol, že na ostrove Abaco sa utopil osemročný chlapec. Úrady na Bahamách však túto správu pre televíziu CNN oficiálne nepotvrdili.

Rýchlosť sprievodného vetra hurikánu dosiahla v nedeľu takmer 300 kilometrov za hodinu, takže bol preradený do piatej, najvyššej kategórie. Hurikán sa približuje k východnému pobrežiu USA a úrady v štátoch Florida, Georgia, Južná Karolína nariadili evakuáciu časti obyvateľstva.

Viaceré štáty nariadili evakuáciu

Evakuáciu časti obyvateľstva nariadili úrady v amerických štátoch Georgia a Južná Karolína v súvislosti s hurikánom Dorian, ktorý sa približuje k ich územiam. Informovala o tom v noci na pondelok na svojej webovej stránke stanica Sky News.

Evakuácia sa podľa Sky News týka približne 540.000 obyvateľov žijúcich v pobrežných oblastiach štátu Georgia a okolo 830.000 obyvateľov Južnej Karolíny. Evakuáciu nariadili aj v častiach štátu Florida. Všetky tri štáty ležia na juhovýchodnom pobreží USA.

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) so sídlom vo floridskom meste Miami uviedlo, že Dorian je dosiaľ najsilnejším zaznamenaným hurikánom na severozápade Bahám.

Viac o téme: Bahamy, Dorian, evakuácia, hurikán, ostrovy, prírodná katastrofa, Spojené štáty americké, strechy, USA

Súvisiace články