Spoločnosť Zahraničné

Hurikán Eta si v Nikarague a Hondurase vyžiadal najmenej tri obete

Zdroj: TASR / AP

MANAGUA – Hurikán Eta v utorok dorazil na pobrežie Nikaraguy a susedného štátu Honduras, kde zničil strechy domov a spôsobil záplavy a zosuvy pôdy, pričom za sebou zanechal najmenej troch mŕtvych. V ohrození sú aj desiatky rybárov, píše agentúra Reuters.

 

Eta, jeden z najsilnejších hurikánov, aký v uplynulých rokoch zasiahol Strednú Ameriku ako hurikán 4. kategórie, zničil niekoľko ciest a mostov v Hondurase. Stovky ľudí evakuovali. Keď búrka začala pozdĺž severovýchodného pobrežia štátu Nikaragua smerovať do vnútrozemia, predpokladalo sa, že silný vietor spôsobí katastrofické škody, uvádza americké Národné stredisko pre hurikány (NHC).

Okolo 21.00 h miestneho času Eta zoslabol na hurikán 2. kategórie a dosahoval rýchlosť 105 kilometrov za hodinu. Nikaraguou sa prehnal rýchlosťou 70 kilometrov za hodinu a neskôr zamieril na západ rýchlosťou deväť km/h, uviedlo stredisko. Tamojšie médiá informovali, že pri zosuve pôdy spôsobenom hurikánom zahynuli dvaja baníci. V Hondurase si zosuv pôdy vyžiadal smrť 13-ročného dievčaťa.

Vo východnej časti Hondurasu Mosquitia zostalo po vyčíňaní hurikánu uväznených približne 60 rybárov, uviedol predstaviteľ miestnych obyvateľov Robin Morales. Zároveň dodal, že záchranná akcia je v dôsledku nepriaznivých poveternostných podmienok príliš nebezpečná. “Ak ich nezachránime, nemyslím si, že nasledujúcich 24 hodín títo ľudia prežijú,” tvrdí Morales. Územia v severnej časti Nikaraguy obývané pôvodnými obyvateľmi patria medzi najchudobnejšie v krajine. Veľa ľudí žije v príbytkoch z nepálenej tehly a dreva, ktoré nie sú schopné takejto silnej búrke odolať.