Zahraničné

Hurikán Florence a tajfún Mangkhut ukázali svoju silu. Ich následky sú čoraz tragickejšie

Zdroj: TASR / AP

WILMINGTON – Na minimálne 32 stúpol v pondelok počet ľudí, ktorí zahynuli na východe Spojených štátov v súvislosti s účinkami tropickej cyklóny Florence. Väčšina evidovaných obetí na životoch pripadá na štát Severná Karolína, ktorý medzičasom zoslabnutá Florence zasiahla v piatok ešte ako hurikán, informovala tlačová agentúra AP s odvolaním sa na oficiálne zdroje.

Medzi najnovšie zaznamenanými prípadmi je zjavné usmrtenie osoby tornádom v okolí Richmondu, hlavného mesta štátu Virgínia. Vznik tohto vzdušného víru je spájaný s presúvaním zvyškov hurikánu Florence smerom na sever po tom, ako vyčíňal v Severnej i Južnej Karolíne.
Úrady v Severnej Karolíne podľa AP zverejnili v pondelok úplný zoznam tamojších obetí na životoch, ktorých počet stúpol na 25.

Odhaduje sa, že straty v hospodárskej produkcii a škody na majetku spôsobené v Spojených štátoch hurikánom Florence dosahujú celkove 17-22 miliárd dolárov. Ide tak zrejme o jeden z desiatich “najdrahších” hurikánov, aké kedy zasiahli túto krajinu.

Florence medzičasom zoslabla na tropickú tlakovú níž, naďalej sú však hrozbou výdatné dažde, ktoré spôsobujú záplavy. Tisícom ľudí bola nariadená evakuácia vzhľadom na obavy, že nasledujúce dni môžu priniesť najničivejšie povodne v histórii Severnej Karolíny.

Filipíny sužuje ničivý tajfún Mangkhut

Počet obetí ničivého tajfúnu Mangkhut, ktorý v sobotu zasiahol severnú časť Filipín, stúpol na 74, pričom 55 ďalších osôb je nezvestných a pravdepodobne mŕtvych. Informovala o tom v utorok agentúra DPA s odvolaním sa na políciu.

Väčšinu z obetí, približne 60, hlásili zo severného regiónu Cordillera, ktorý zahŕňa provinciu Benquet. Tam došlo k mohutnému zosuvu pôdy, ktorý zasypal v meste Itogon starú baňu. Stovky policajtov, vojakov, záchranárov a dobrovoľníkov sa snažili prekopať sa hustým blatom v snahe dostať sa k nezvestným. “Stále sa môže stať zázrak,” uviedol jeden z policajtov.

Mangkhut vyčíňal na severe Filipín približne 20 hodín predtým, než sa presunul na územie južnej Číny. Viac ako 219.500 obyvateľov muselo opustiť svoje domovy a takmer 300 domácich a medzinárodných letov bolo zrušených. Narušená bola aj preprava po mori.

Filipíny zasiahne každý rok priemerne 20 cyklónov, ktoré spôsobujú záplavy či zosuvy pôdy.
V novembri 2013 udrel na Filipíny tajfún Haiyan, pričom zahynulo viac ako 6300 ľudí a zo svojich domovov museli odísť viac ako štyri milióny ľudí.

Galéria
Hurikán Florence ukázal svoju silu. Zdroj: TASR / AP
Hurikán Florence ukázal svoju silu. Zdroj: TASR / AP
Filipíny zasiahol silný tajfún. Zdroj: TASR / AP
Filipíny zasiahol silný tajfún. Zdroj: TASR / AP
navigate_before
navigate_next