Hygienici varujú pred týmito očnými tieňmi a sérom na riasy. Môžu mať negatívne účinky

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky upozorňuje na výskyt nebezpečných kozmetických výrobkov v Európskej únii, ide o očné tiene a sérum na riasy. Ako agentúru SITA informovala Daša Račková z komunikačného referátu ÚVZ, výrobky nahlásili do systému RAPEX (rýchly výstražný systém pre nepotravinárske výrobky) kontrolné orgány v Slovenskej republike a v Litve.

 

V očnom tieni Professional Mineral 12-color Matte Eyeshadow značky ANYLADY, ktorého krajina pôvodu je Čína, sa nachádza olovo (507 mg. kg -1). Druhým nebezpečným výrobkom je sérum na riasy Bimatoprost ophthalmic solution Careprost, značky Careprost®, krajinou pôvodu je India. „Výrobok obsahuje farmakologicky aktívnu zložku – Bimatoprost. Môže tak vyvolať svrbenie, opuchnutie, zápal očných viečok, bolesť očí alebo alergickú reakciu,“ vysvetlil hlavný hygienik Ján Mikas.

Oba výrobky nie sú bezpečné, čo je v rozpore s nariadením Európskeho parlamentu a Rady o kozmetických výrobkoch. Mikas upozornil, že je možné, že uvedené výrobky sa vyskytujú aj v Slovenskej republike.

Viac o téme: alergická reakcia, ANYLADY, Bimatoprost, Careprost, Čína, Dáša Ráčková, Európsky parlament, Ján Mikas, komunikačný referát, kontrolné orgány, Matte Eyeshadow, ophthalmic solution, Professional Mineral, Rady o kozmetických výrobkoch, Rapex, úrad verejného zdravotníctva

Súvisiace články