Politika Zahraničné

India v reakcii na pretrvávajúce protesty zakázala verejné zhromaždenia

Indovia pochodujú počas protestu proti návrhu zákona o získaní indického občianstva v Bombaji 18. decembra 2019. Zdroj: TASR / AP

NAÍ DILLÍ – Zákaz veľkých zhromaždení vo viacerých častiach krajiny vydala India vo štvrtok počas pretrvávajúcich protestov proti návrhu zákona, ktorý nemoslimským imigrantom uľahčuje získanie občianstva Indickej republiky. Informovali o tom svetové agentúry.

 

Zakázané sú zhromaždenia s účasťou viac než piatich ľudí v štáte Uttarpradéš, vo viacerých častiach juhoindického štátu Karnátaka, ako aj v hlavnom meste tohto štátu Bangalúr, napísala agentúra DPA. Zákaz sa týka aj ďalších oblastí, kde sa v posledných dňoch odohrali viaceré protesty. Ide o časti štátu Bihár, metropoly Naí Dillí, mesta Hajdarábad a hlavného mesta štátu Tamilnádu Čennaj, doplnila agentúra AP.

Polícia zadržala vo štvrtok viac než 100 demonštrantov vo viacerých indických mestách. Uzavretých bolo 14 staníc metra v Naí Dillí.

Dve hlavné indické telekomunikačné spoločnosti vo štvrtok oznámili, že v častiach Naí Dillí museli na príkaz vlády prerušiť mobilné služby. “Vláda vydala nariadenie, ktoré nás žiada obmedziť služby mobilnej siete v niektorých častiach Naí Dillí,” uviedol pre agentúru AFP hovorca firmy Vodafone. Tieto kroky potvrdila aj spoločnosť Airtel.

Návrh novely zákona o štátnom občianstve, ktorý minulý týždeň schválil parlament, uľahčuje imigrantom z Pakistanu, Afganistanu a Bangladéša získanie občianstva. Legislatíva uľahčuje získanie indického občianstva príslušníkom hinduistických, sikhských, budhistických, kresťanských, zoroastrijských a džinistických menšín, ktoré sú v susedných, prevažne moslimských krajinách vystavené náboženskej perzekúcii.

Kritici považujú návrh zákona za diskriminačný, pretože sa nevzťahuje na moslimov. Demonštranti v štátoch na severovýchode Indie pri hranici s Bangladéšom sa obávajú, že migranti sa nasťahujú do týchto pohraničných štátov a oslabia kultúrny a politický vplyv pôvodných obyvateľov.