Spoločnosť Domáce

Informačná brožúrka má pomôcť ženám, ktoré uvažujú o potrate

Zdroj: TASR/ Martin Palkovič

BRATISLAVA – Nová informačná brožúrka Skôr ako sa rozhodnete… má žiadateľkám o umelý potrat poskytnúť korektné a podrobné informácie o rizikách potratu, ako aj o iných riešeniach neplánovaného tehotenstva. Ako ďalej agentúru SITA informoval Patrik Daniška z občianskeho združenia Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku, brožúra je určená primárne pre gynekológov, aby ju odovzdali žiadateľkám o umelý potrat spolu s oficiálnym poučením.

 

“Slúži teda ako doplnkový materiál k zákonnému poučeniu, ktorý obsahuje podrobnejšie a korektnejšie informácie, ktoré by matka uvažujúca o potrate mala poznať pred tým, ako sa definitívne rozhodne,” uviedol Daniška. Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku publikáciu vydal spolu s občianskym združením Aliancia za život.

Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku upozorňuje, že podľa platnej legislatívy majú byť žiadateľky o potrat informované o rizikách umelého potratu na ich psychické a fyzické zdravie, o účele a priebehu potratu, o vývoji dieťaťa, ako aj o iných možnostiach riešenia neželaného tehotenstva. „Oficiálne poučenie je nedostatočné, málo zrozumiteľné a neinformuje o všetkých rizikách potratu. Lekári často ani neodovzdajú matkám zoznam organizácií, ktoré im vedia poskytnúť pomoc. Brožúrka Skôr ako sa rozhodnete… pomáha tieto nedostatky odstrániť,“ prízvukoval Daniška. Dodal, že je to ponuka pre lekárov, ktorí nemajú vždy priestor podrobne informovať o všetkých detailoch. Brožúrku dajú pacientke domov, aby si ju v pokoji preštudovala.

Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku upozorňuje, že podľa platnej legislatívy majú byť žiadateľky o potrat informované o rizikách umelého potratu na ich psychické a fyzické zdravie. Zdroj: TASR / František Iván

Na príprave poučenia sa podieľala aj lekárka a profesorka sociálnej práce Eva Grey, podľa ktorej „je lepšie, keď žena získa informácie z odborne pripravenej publikácie, ako by si ich mala zháňať na internete, kde informácie nemusia byť dostatočne kvalitné“. Autormi textov v brožúrke sú aj psychologička Petra Badániová, gynekologička Magdaléna Gerová a právnik Patrik Daniška.

Publikácia sa v týchto dňoch dostáva do praxe, záujem o ňu podľa Danišku prejavili už viaceré nemocnice a zdravotnícke zariadenia. Gynekológovia a nemocnice si túto brožúrku môžu objednať v Inštitúte pre ľudské práva a rodinnú politiku prostredníctvom e-mailu hfi@hfi.sk, zašlú ju zdarma. Obsah publikácie je dostupný aj na stránke: https://www.hfi.sk/images/skor_ako_sa_rozhodnete.pdf.

Podľa údajov Štatistického úradu SR má potratovosť klesajúci trend, v prípade umelých potratov ich počet za 25 rokov klesol na štvrtinu. Zo štatistiky takisto vyplýva, že vek rodičiek sa za 25 rokov zvýšil o 4,4 roka. Priemerný vek rodičky v roku 1993 bol 25,2 roka, vlani 29,6 roka.