Regióny Zlaté Moravce

Intenzívna búrka v Zlatých Moravciach opäť spôsobila problémy na mestskom cintoríne

Ilustračná foto. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

ZLATÉ MORAVCE – Búrka, ktorá zasiahla v pondelok (10. 8.) Zlaté Moravce, opäť spôsobila problémy na mestskom cintoríne. Nárazová voda prešla z poľa cez záhrady až na cintorín, kde stiekla do najnižšieho bodu, k hrobom pri učilišti. „Išlo asi o desať alebo pätnásť hrobov. Tie ale neboli zatopené ako naposledy v júni, blatová voda zaplavila len cestičky okolo nich,“ povedal Ján Korista, riaditeľ Technických služieb.

 

Po júnových intenzívnych búrkach, ktoré spôsobili na cintoríne rozsiahle záplavy, dalo mesto nad cintorínom vybudovať odvodňovací rigol. „Keby tam ten rigol nebol, cintorín by bol opäť celý zaplavený. Takto voda zaplavila len malú časť, približne jednu desatinu z toho, čo naposledy. Prietrž mračien bola ale natoľko silná, že určitému prieniku vody a blata sa zabrániť jednoducho nedalo,“ skonštatoval Korista.

Aby bola účinnosť rigolu zabezpečená aj v budúcnosti, mesto ho chce pravidelne čistiť od usadenín. „Zároveň budeme pravdepodobne budovať podobný rigol aj v novej časti cintorína, kde máme v súčasnosti proti dažďu nasadené vrecia s pieskom. Tie sú síce účinné, ale sú len dočasným riešením,“ povedal prednosta zlatomoraveckej radnice Marián Kováč.