Spoločnosť Zahraničné

Obete obchodu s ľuďmi žijú v neľudských podmienkach

V Sudáne zachránil Interpol 94 obetí Zdroj: SITA/Interpol via AP

CHARTÚM – Polícia v Sudáne zachránila minulý mesiac 94 obetí obchodovania s ľuďmi vrátane 85 mladistvých, informovala v pondelok medzinárodná policajná organizácia Interpol, ktorá záchrannú operáciu koordinovala.

Podľa správy Interpolu, na ktorú sa odvoláva agentúra AP, obete pochádzali z Čadu, Eritrey, Nigeru, Konga, Sudánu a Južného Sudánu. Záchranné akcie v zlatých baniach, na miestnom medzinárodnom letisku i na ďalších miestach boli súčasťou projektu Interpolu Flyway, ktorý má za cieľ pomáhať zraniteľným komunitám v severnej Afrike a v oblasti Sahelu.

Mnoho zo zachránených detí muselo pracovať v nelegálnych zlatých baniach východne od hlavného mesta Chartúm, kde manipulovali s ortuťou a kyanidom. Policajti počas akcie zatkli dvoch mužov a 12 žien a zaistili 20.000 dolárov. Peniaze zahŕňali aj výkupné z únosu migranta, ktorý bol medzi zachránenými.

Nebolo známe, čo sa stane so zachránenými a či im bude umožnený návrat domov. Sudánska organizácia na ochranu detí poskytla okamžitú pomoc a dlhodobú starostlivosť prisľúbilo aj ministerstvo sociálnych vecí. V Sudáne, ktorý je tranzitnou krajinou pre utečencov hľadajúcich útočisko v Európe, je obchodovanie s ľuďmi rozšírené.