Zahraničné Top

Iracký premier burcuje: Hodina oslobodenia Fallúdže je blízko

BAGDAD – Irackí vojaci podporovaní náletmi koalície pod velením USA začali v noci nadnes rozsiahly útok s cieľom vyhnať bojovníkov extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) z ich bašty, západoirackého mesta Fallúdža. Oznámil to premiér krajiny Hajdar Abádí, ktorého cituje agentúra DPA.

“Hodina oslobodenia Fallúdže udrela. Chvíľa rozhodujúceho víťazstva sa blíži a Dáiš nemá inú možnosť než útek,” uviedol premiér v televíznom prejave, pričom pre IS použil arabský akronym.

Abádí sa zaprisahal, že vo Fallúdži čoskoro vztýčia irackú vlajku. Fallúdža je kľúčovým mestom západoirackej provincie Anbár a rozkladá sa na rieke Eufrat, iba približne 50 kilometrov od metropoly Bagdad. “Dnes roztrháme čierne zástavy cudzincov, ktorí si uzurpovali Fallúdžu,” povedal Abádí.

Islamský štát má Fallúdžu pod kontrolou od začiatku roka 2014. Bola prvým irackým mestom, ktoré padlo do rúk IS – organizácie, ktorá sa odštiepila od al-Káidy. IS v nasledujúcich mesiacoch dobyl ďalšie územia v krajine.

V rámci prebiehajúcej operácie bombardovali bojové lietadlá “vybrané ciele” vo Fallúdži – bol to úvod pred pozemným útokom zameraným na opätovné dobytie mesta, uviedlo Federálne bezpečnostné velenie.

Iracká armáda v nedeľu vyzvala obyvateľov Fallúdže, aby mesto opustili “zabezpečenými cestami”. Obyvateľom, ktorí odísť nemôžu, odporučila vztýčiť nad svojím domom bielu zástavu. Ofenzíva nasleduje niekoľko dní po tom, ako iracké sily znovu dobyli od militantov mesto Rutba na západe krajiny. Islamský štát však stále ovláda významné severoiracké mesto Mósul.