Politika Zahraničné

Irak označil varovanie USA o zatvorení svojej ambasády za “nebezpečnú” vyhrážku

Zdroj: TASR/AP Photo/Alex Brandon

BAGDAD – Irak označil varovanie Spojených štátov o stiahnutí svojich vojakov a odvolaní diplomatov v prípade, že tamojšia vláda urýchlene nezastaví útoky proti nim, za “nebezpečnú” vyhrážku. V stredu to povedal iracký minister zahraničných vecí Fuád Husajn, píše agentúra AFP.

Husajnov americký rezortný partner Mike Pompeo v pondelok varoval Irak, že Spojené štáty uzavrú svoje veľvyslanectvo v Bagdade, ak tamojšia vláda nepodnikne kroky na zastavenie neustálych útokov proti záujmom USA a ich spojencov. Útoky údajne vykonávajú milície s podporou Iránu a iné ozbrojené zložky.

O možnom zavretí ambasády informoval Pompeo irackého prezidenta Barháma Sáliho minulý týždeň v utorok, premiér Mustafá Kázimí sa od neho túto informáciu dozvedel v sobotu. Nejde však o ultimátum, spresnil nemenovaný zdroj z vlády USA.

Šéf irackej diplomacie sa tiež vyjadril, že takýto krok zo strany USA by vyslal správu extrémistickým skupinám, ktoré za útokmi na Američanov údajne stoja, o úspechu ich taktiky, ktorú využívajú na dosiahnutie svojich politických cieľov v regióne.

Ministrovmu vyjadreniu prechádzalo vyhlásenie 25 zahraničných veľvyslancov a diplomatov, ktorí v ňom vyjadrujú podporu irackej vláde a zároveň podporujú stabilitu v krajine. “Ako priatelia Iraku zároveň vyjadrujeme našu ochotu pomôcť Iraku zamerať sa na tieto bezpečnostné výzvy,” píše sa v stanovisku veľvyslancov – aj z USA, Británie, Kanady a Saudskej Arábie.