Politika Zahraničné

Irán nasadil v Adenskom zálive na ochranu svojich lodí torpédoborec

Na ilustračnej snímke je iránsky tanker Adrian Darya (pôvodne Grace-1), ktorý zadržiaval Gibraltár. Zdroj: archív

TEHERÁN -Irán nasadil v Adenskom zálive torpédoborec vojenského námorníctva vyzbrojený systémami rakiet s plochou dráhou letu a dlhým doletom, aby tak zabezpečil ochranu iránskych lodí prechádzajúcich cez túto oblasť. Informovala o tom v pondelok iránska štátna televízna stanica Press TV, píše agentúra Reuters.

 

Torpédoborec, ktorý je podľa uvedeného zdroja iránskym najmodernejším plavidlom tohto typu, bude sprevádzaný logistickým plavidlom a plavidlom na prevoz vrtuľníkov.

Napätie medzi Iránom a Západom panuje najmä v rušnom Hormuzskom prielive.

Spojené štáty už skôr požiadali svojich spojencov, aby sa zapojili do námornej misie, ktorej cieľom bude ochraňovať lode prevážajúce tovar v Hormuzskom prielive. Okrem Británie však európske krajiny na túto výzvu dosiaľ reagovali rozpačito a nepridali sa.

Svoju účasť na misii okrem Spojeného kráľovstva zatiaľ potvrdili len Austrália a Bahrajn.

Irán predal ropu z tankera Adrian Darya

Irán predal ropu z tankera, ktorý Gibraltár prepustil po týždňoch zadržiavania pre podozrenie, že prepravuje ropu do Sýrie. Nákupca teraz rozhodne o tom, kam tanker bude smerovať, informoval v pondelok hovorca iránskej vlády.

Hovorca neidentifikoval nákupcu 2,1 milióna barelov ropy a neprezradil ani to, za koľko ju predali. Podľa agentúry AP by mohla mať trhovú cenu približne 130 miliónov dolárov (117 mil. eur).

Po tom, ako Gibraltár prepustil 18. augusta tanker Adrian Darya, Spojené štáty vyhlásili, že urobia všetko pre to, aby zabránili prevozu tejto ropy do Sýrie.

Podľa pondelkových údajov spoločnosti Refinitiv Eikon už tanker plaviaci sa Stredozemným morom nesmeroval do Turecka, ako to naznačovali údaje o jeho trase z víkendu, uviedla agentúra Reuters.

Iránsky tanker spôsobil diplomatickú roztržku Teheránu s Washingtonom a Londýnom. Gibraltár, britské zámorské územie, ho zadržal 4. júla pre podozrenie z prepravy ropy do Sýrie, čo by bolo porušením sankcií Európskej únie voči Damasku.

Tanker sa pôvodne volal Grace 1, ale neskôr ho premenovali na Adrian Darya, pripomína AP.