Politika Zahraničné Top

Irán postavil atrapu americkej lietadlovej lode. Má s ňou hrozivé plány

Iránci postavili atrapu americkej lietadlovej lode. Zdroj: Google Earth

TEHERÁN – Vzťahy medzi Iránom a USA sú veľmi napäté. K ďalšej eskalácii konfliktu však môže teraz prispieť aj falošná americká lietadlová loď. Irán totiž v prístavnom meste Bandar Abbas v Perzskom zálive postavil kópiu lietadlovej lode s nukleárnym pohonom triedy Nimitz.

 

Atrapa lietadlovej lode sa dá vidieť na satelitných záberoch, ktoré má k dispozícii aj agentúra “AP”. Americké námorníctvo sa často plaví lietadlovou loďou Hormuzským prielivom do Perzského zálivu. Morská úžina, cez ktorú prebieha veľká časť celosvetového exportu ropy, sa už dávnejšie stala dejiskom medzinárodného konfliktu. Je dôležitá z politických aj hospodárskych dôvodov.

Ako ďalej “AP” informuje, iránska vláda zatiaľ postavenie lode nepotvrdila. Napriek tomu sa predpokladá, že Irán postavením lode pripravuje veľké vojenské cvičenie, ktoré má simulovať krízový scenár s USA. Podľa expertov chce loď bombardovať. Objavenie kópie lietadlovej lode v Perzskom zálive totiž poukazuje na paralelu s rokom 2015.

Paralely s rokom 2015

Už v tom čase Irán tiež použil pre námorné cvičenie kópiu americkej lietadlovej lode v originálnej veľkosti. Počas cvičenia koncom roka 2015 potom desiatky rýchlych člnov vystrelili rakety na lietadlovú loď – cieľ bol potopený. Aspoň to tvrdil Irán. Americké satelity však dokázali opak.

Propagandistické video má ukazovať zostrelenie atrapy lode v roku 2015. Zdroj: YouTube

Posolstvo, ktoré chcel Irán svojou akciou z roku 2015 vyslať, znelo: Irán sa pred USA neskloní a je jedno, ako budú prebiehať rokovania o iránskom jadrovom programe. O niečo neskôr sa krajiny OSN s právom veta, Nemecko a Irán vo Viedni dohodli na kompromise. Ten mal odradiť Irán od budovania vlastných atómových zbraní. Vtedajší prezident Barack Obama v roku 2015 hovoril o historickej dohode.

Medzičasom je však dohoda v troskách. Súčasný prezident Donald Trump zrušil v máji 2018 ťažko dosiahnutú dohodu, pretože podľa neho nezachádza dosť ďaleko. Američania sa odvtedy snažia Irán dostať na kolená “kampaňou maximálneho tlaku” a na krajinu postupne uvalili prísne represívne opatrenia.

Atrapa americkej lietadlovej lode (vľavo hore) v Perzskom zálive. Zdroj: Google Earth

Napätie ešte vzrástlo po útoku dronom na Solejmáního

Napätie medzi oboma krajinami sa nedávno ešte zvýšilo po zabití najvyššieho iránskeho generála Kásema Solejmáního americkými silami začiatkom januára v irackom Bagdade, čo dočasne priviedlo Irán a USA na pokraj vojny.

Na základe toho chcú popraviť istého Iránca Mahmúda Músavího Madžda za špionáž. Trest smrti bude podľa iránskeho najvyššieho súdu vykonaný čoskoro, uviedol v utorok v Teheráne minister spravodlivosti Gholamhossein Esmaili.

Mahmúd Músaví Madžd bol odsúdený za špionáž iránskej armády a za poskytovanie informácií o mieste pobytu Solejmáního. Od izraelských a amerických tajných služieb mal za to získať veľké sumy peňazí.

Mohlo by vás zaujímať