Zahraničné Politika Top

Američania dostali facku do tváre, vyhlásil Chameneí v súvislosti s útokmi na základne

Letecký pohľad na vojenskú základňu Ajn al-Asad na západe Iraku, na ktorú zútočil Irán. Zdroj: SITA / AP

WASHINGTON – (redakcia) Americké ministerstvo obrany (Pentagón) v stredu uviedlo, že Iránske ozbrojené sily odpálili “najmenej desať” balistických rakiet na dve vojenské základne v Iraku, na ktorých sa nachádzajú americké a spojenecké jednotky. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie Pentagónu.

 

“V utorok približne o 17.30 h (23.30 h SEČ) odpálil Irán proti dvom základniam, kde sa nachádzajú americké a koaličné sily, viac ako desať balistických rakiet. Je zrejmé, že tieto rakety boli odpálené z Iránu, a ich cieľom boli najmenej dve základne, kde sú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl,” uvádza sa vo vyhlásení amerického ministerstva obrany.

Americkí vojaci nachádzajúci sa v Iraku boli pred iránskym útokom varovaní. Vďaka včasnému poplachu boli schopní sa rýchlo dostať do krytov, uviedla CNN s odvolaním sa na príslušníka americkej armády.

Zábery ukazujú dopad iránskych rakiet na vojenskú základňu.

Podľa Pentagónu sa terčom iránskeho raketového útoku stali vojenská letecká základňa Ajn al-Asad na západe Iraku a základňa v provincii Arbíl na severe krajiny. Médiá predtým uviedli, že terčom útoku bola len základňa Ajn al-Asad.

K zodpovednosti za útoky sa prihlásili iránske revolučné gardy s tým, že ide o odvetu za minulotýždňový útok, pri ktorom zahynul iránsky generál Kásem Solejmání.

Solejmáního, veliteľa jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd, zabili minulý piatok americké sily pri útoku dronom neďaleko letiska v irackej metropole Bagdad. Operáciu nariadil prezident Spojených štátov Donald Trump, ktorý Solejmáního obvinil z prípravy útoku na amerických diplomatov a vojakov v Iraku. Irán za to prisľúbil “tvrdú odplatu”.

Irán o svojom útoku na základne Irak oficiálne upovedomil

Iracká vláda v stredu uviedla, že dostala od Iránu oficiálne upovedomenie o nočnom raketovom útoku, ktorého terčom boli dve vojenské základne na území Iraku. Informovala o tom agentúra DPA.

“Dostali sme oficiálnu ústnu informáciu z Iránskej islamskej republiky, že iránska odpoveď na zavraždenie mučeníka Kásema Solejmáního sa už začala alebo sa zakrátko začne a že tento úder bude obmedzený na objekty, kde pôsobí v Iraku americká armáda,” povedal nemenovaný vojenský hovorca irackého premiéra Ádila Abdala Mahdího. Dodal, že napadnuté objekty Teherán v tomto hlásení nešpecifikoval.

V súvislosti s raketovým útokom zatiaľ podľa hovorcu nie sú k dispozícii správy o prípadných stratách v radoch irackých síl alebo medzinárodnej vojenskej koalície pôsobiacej v Iraku.

Premiér Abdal Mahdí, ktorý je zároveň hlavným veliteľom armády, vedie rozhovory s cieľom deeskalovať situáciu a vyhnúť sa “otvorenej vojne”, uviedol hovorca vo vyhlásení zverejnenom irackou štátnou agentúrou INA. Takáto vojna by podľa neho poškodila “v prvom rade” Irak a okolitý región.

“Vyzývame všetkých, aby zachovali pokoj, dali prednosť jazyku logiky, riadili sa medzinárodnými chartami a rešpektovali Irak,” dodal hovorca.

Američania dostali facku do tváre, vyhlásil Chameneí

Iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí v stredu v prejave k národu povedal, že Irán dal nočným útokom na základne v Iraku Američanom facku rovno do tváre, “vojenská akcia však nestačí”.

Chameneí sa takto vyjadril iba niekoľko hodín po útoku na spojenecké americké základne v Iraku, ktorý bol reakciou na minulotýždňové zabitie iránskeho generála americkou armádou, píše AP.

Iránsky vodca ďalej povedal, že “skorumpovaná prítomnosť Spojených štátov v regióne by sa mala skončiť”, pretože zapríčinila vojnu, rozdelenie a deštrukciu.

Chameneí taktiež obhajoval česť zabitého generála Kásema Solejmáního so slovami, že bol “veľkým, statočným bojovníkom” a “naším drahým priateľom”.

Sýria podporila Irán

Sýria prejavuje solidaritu s Iránom a uvádza, že Teherán má právo brániť sa, keď “čelí americkým hrozbám a útokom”, píše agentúra AP.

Sýrske ministerstvo zahraničných vecí v stredu vo svojom vyhlásení uviedlo, že Sýria “americký režim viní zo všetkých následkov spôsobených jeho bezohľadným postupom a arogantným spôsobom zmýšľania”.

Irán v stredu vypálil viac ako 20 rakiet na iracké základne, na ktorých sú umiestnení aj americkí vojaci, pripomína AP. Išlo o pomstu za piatkový americký útok v Bagdade, pri ktorom prišiel o život iránsky generál Kásem Solejmání.

Profesor Peter Viggo Jakobsen z Dánskej kráľovskej vojenskej akadémie (RDDC) v Kodani, ktorého AP cituje, povedal, že iránsky útok na amerických vojakov v Iraku bol “najmenším možným útokom, aký Irán mohol uskutočniť” a zároveň tvrdiť, že vykonal pomstu.

Irán podľa Jakobsenových slov “urobil všetko pre to, aby zabránil výskytu obetí na strane Američanov”. Jakobsen takisto pripomenul, že podľa niektorých správ Irán Američanov vopred varoval.

Sýria je spojencom Iránu v oblasti Arabského polostrova a Teherán poslal tisícky bojovníkov na pomoc jednotkám sýrskeho prezidenta Bašára Asada v občianskej vojne.

Trump zareagoval na Twitteri

Americký prezident Donald Trump oznámil, že sa v stredu vyjadrí k iránskemu útoku. Oznámil to v utorok večer (miestneho času) na Twitteri. “Všetko je v poriadku!”, napísal a vysvetlil, že rakety boli vypálené z dvoch vojenských základní v Iraku. V súčasnosti sa zisťujú informácie o možných obetiach a škodách. “Zatiaľ je to dobré!”, dodal Trump. “Máme zďaleka najsilnejšiu a najlepšie vybavenú armádu na svete!”

“Pracujeme na prvých odhadoch škôd,” oznámil Pentagón. Americká armáda sa zatiaľ nevyjadrila k prípadným obetiam. “Tieto základne boli kvôli náznakom plánovaných útokov iránskym režimom na naše jednotky a záujmy v regióne v najvyššje pohotovosti,” uviedol Washington. 

V prípade americkej odvety pohrozil Irán útokmi na ciele v USA

Iránsky minister zahraničných vecí Mohammad Džavád Zaríf označil stredajší raketový útok iránskych revolučných gárd na dve iracké základne, na ktorých sú americkí a spojeneckí vojaci, za primerané sebaobranné opatrenie. Informovala o tom agentúra AFP.

“Nemáme v úmysle vyvolať eskaláciu alebo (rozpútať) vojnu, proti akékoľvek agresii sa však budeme brániť,” uviedol na Twitteri Zaríf.

Iránske revolučné gardy medzičasom podľa CNN pohrozili, že ak by USA podnikli odvetný útok na Irán, zaútočia iránske sily na ciele v Spojených štátoch, Dubaji a Izraeli.

Útok na základne si obete z radov Iračanov nevyžiadal

Iracká armáda nepotvrdila nijaké obete z radov Iračanov v súvislosti so stredajšími iránskymi útokmi na dve vojenské základne v Iraku. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Moderátor iránskej štátnej televízie podľa AP tvrdil, že útok na základne, na ktorých sú umiestnení americkí a spojeneckí vojaci, usmrtil “najmenej 80 teroristických amerických vojakov” a poškodil vrtuľníky, drony a ďalšie vybavenie na leteckej základni Ajn al-Asad. Redaktor však dôkazy o týchto obetiach neposkytol.

Londýn i Berlín odsúdili raketový útok Iránu na vojenské základne v Iraku

Británia a Nemecko v stredu odsúdili iránsky raketový útok na vojenské základne v Iraku, na ktorých sú umiestnení americkí a spojeneckí vojaci. Londýn vyjadril znepokojenie v súvislosti s možnými obeťami útoku. Informovala o tom agentúra AFP.

“Odsudzujeme tento útok na iracké vojenské základne, v ktorých sú umiestnené koaličné sily vrátane britských,” povedal britský minister zahraničných vecí Dominic Raab. “Znepokojujú nás správy o obetiach a balistických raketách,” dodal.

Nemecká ministerka obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová uviedla, že vláda takúto “agresiu odsudzuje tým najostrejším možným spôsobom”.

Pre nemeckú televíziu ARD povedala, že “teraz je najmä na Iráncoch, aby sa nezúčastňovali na ďalšej eskalácii”. Nikto z nemeckých vojakov neutrpel zranenia, píše agentúra AP.

Podobne už aj Francúzsko, Poľsko, Dánsko a Fínsko predtým potvrdili, že medzi svojimi vojakmi zranených ani obete neevidujú.

Filipíny nariadili povinnú evakuáciu obyvateľov z Iraku

Filipínska vláda nariadila v stredu povinnú evakuáciu približne 5000 Filipíncov pracujúcich v Iraku. Rozhodnutie vláda vydala po tom, ako Irán zaútočil v noci na stredu na ubytovacie zariadenia amerických vojakov, píše agentúra DPA.

Námorné sily ďalej uviedli, že do oblasti Blízkeho východu posielajú plavidlo, aby v prípade zhoršenia bojov medzi Spojenými štátmi a Iránom previezli svojich občanov do bezpečia.

Filipínske ministerstvo zahraničných vecí oznámilo, že na území Iraku zvýšili výstrahu na najvyššiu úroveň. To vyžaduje od všetkých Filipíncov, ktorí pracujú a žijú v tejto oblasti, aby v záujme svojej bezpečnosti odišli.

Filipínci môžu z krajiny odísť buď samostatne, alebo ich eskortujú s pomocou filipínskej vlády.

“Výsledkom koordinačných mítingov vlády k situácii na Blízkom východe, ktoré sa konali v uplynulých niekoľkých dňoch, je, že došlo k zvýšeniu bezpečnostnej výstrahy pre celý Irak na úroveň štyri, ktorou sa vyzýva na povinnú evakuáciu,” povedal hovorca filipínskej diplomacie Eduardo Menez.

Filipínci nachádzajúci sa v Iraku majú bezodkladne kontaktovať filipínsku ambasádu v Iraku, pokiaľ potrebujú pomoc pri zriaďovaní výstupných víz z krajiny.

Filipínsky prezident Rodrigo Duterte už skôr nariadil uviesť do pohotovosti lode a lietadlá, aby mohli priviesť Filipíncov z Blízkeho východu. Stalo sa tak po tom, ako americká armáda na príkaz prezidenta USA Donalda Trumpa spáchala pri medzinárodnom letisku v Bagdade atentát na veliteľa iránskych špeciálnych jednotiek Kuds iránskych revolučných gárd Kásema Solejmáního.