Politika Zahraničné

Iránske revolučné gardy tvrdia, že zostrelili americký dron

Iránske revolučné gardy tvrdia, že zostrelili americký dron. Ilustračné foto: TASR/AP

TEHERÁN -Iránska raketa zem-vzduch zostrelila americké bezposádkové lietadlo, ktoré sa nachádzalo v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom. Tlačovej agentúre AP to povedal vo štvrtok americký predstaviteľ, ktorý si želal zostať v anonymite, keďže údajne zatiaľ nebolo povolené takúto informáciu zverejniť.

 

Iránske revolučné gardy predtým uviedli, že zostrelili “špionážny dron” patriaci Spojeným štátom, ktorý narušil vzdušný priestor Iránu. Podľa správy iránskej štátnej televízie došlo k tomuto zásahu na území južnej provincie Hormozgán susediacej s Hormuzským prielivom. Zábery tohto bezposádkového lietadla televízia nezverejnila.

Iránska štátna tlačová agentúra IRNA podľa AP identifikovala americký stroj ako typ RQ-4 Global Hawk. Americká armáda sa k tejto správe odmietla bezprostredne vyjadriť. Hovorca ústredného velenia americkej armády Bill Urban však medzitým povedal pre AP, že “nad iránskym územím nebol žiadny dron”.

Veliteľ iránskych revolučných gárd Hosejn Salámí vyhlásil, že zostrelenie bezposádkového lietadla predstavuje “jasný signál” pre Američanov. Dodal, že Irán “nemá v úmysle vstúpiť do vojny so žiadnou krajinou, je však na vojnu pripravený”.

Uvedený incident sa odohral v čase zvýšeného napätia vo vzťahoch medzi Iránom a Spojenými štátmi. Tie pripisujú Iránu zodpovednosť za nedávne útoky proti tankerom v oblasti strategicky významného Hormuzského prielivu. Teherán však tieto obvinenia odmieta a vyjadruje predpoklad, že v skutočnosti za útokmi stoja Spojené štáty, ktoré ich chcú využiť na ospravedlnenie použitia sily proti Iránu.

Americká armáda vyslovila podozrenie, že Irán vypálil ešte minulý týždeň raketu na iný dron, ktorý bol nasadený po útoku na dva ropné tankery v Ománskom zálive, pripomenula AP.

Vláda USA potvrdila, že Irán zostrelil americký dron

Ministerstvo obrany Spojených štátov potvrdilo vo štvrtok správy o zostrelení pozorovacieho dronu amerického námorníctva iránskymi silami, trvá však na tom, že zostrelený stroj sa nenachádzal v iránskom, ale medzinárodnom vzdušnom priestore. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Podľa hovorcu ústredného velenia americkej armády Billa Urbana použil Irán raketový systém zem-vzduch na zostrelenie dronu typu BAMS-D, ktorý podľa neho letel v medzinárodnom vzdušnom priestore nad Hormuzským prielivom. Vo vyhlásení uviedol, že k tejto udalosti došlo vo štvrtok o 01.35 h SELČ.

“Iránske správy, že lietadlo sa nachádzalo nad Iránom, sú nepravdivé. Bol to nevyprovokovaný útok na americký pozorovací prostriedok v medzinárodnom vzdušnom priestore,” vyjadril sa Urban.