Zahraničné

Írsko vyzvalo Mayovú, aby splnila svoje záväzky

Zdroj: TASR

BRUSEL/ LUXEMBURG – Britská premiérka Theresa Mayová by mala dodržala svoj prísľub, že odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie nepovedie k zavedeniu tvrdej hranice medzi Írskou republikou a britskou provinciou Severné Írsko. Uviedol to v pondelok šéf írskej diplomacie Simon Coveney po príchode na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Luxemburgu.

Agentúra Reuters citovala Coveneyho slová, podľa ktorých by Mayová mala dodržať svoj sľub, že zabráni vzniku prísne kontrolovanej hranice medzi oboma časťami írskeho ostrova.

Coveney zdôraznil, že je “nespokojný” s neúspechom nedeľňajších bruselských rokovaní o brexite, podobne aj aj ďalší európski diplomati. Zároveň však vyzval na zachovanie pokoja, lebo podľa jeho slov je dohoda medzi Londýnom a Bruselom o riadenom brexite stále možná.

Členské štáty EÚ sa totiž dohodli na mimoriadnom summite o brexite, ktorý sa uskutoční o mesiac (17.-18.11) v Bruseli. Ak sa dovtedy zrodí prijateľná dohoda o brexite, premiéri a prezidenti krajín EÚ by mali s britskou stranou podpísať politické vyhlásenie o budúcich vzťahoch medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou.

Spojené kráľovstvo opustí Úniu koncom marca 2019. Predstavitelia EÚ trvajú na svojej pozícii, že nesmie vzniknúť režim tvrdej hranice medzi britskou provinciou Severným Írskom a Írskou republikou, ktorá je členom Únie. V optike Bruselu by malo Severné Írsko zostať v súčasťou jednotného európskom trhu, čo však Londýn označuje za narušenie územnej celistvosti krajiny.