Spoločnosť Zahraničné

Islamisti zo skupiny Boko Haram zabili v Nigérii najmenej desiatky ľudí

Ilustračná fotografia: SITA/AP

MAIDUGURI – Najmenej 65 ľudí bolo zabitých a desať utrpelo zranenia pri sobotňajšom útoku príslušníkov islamistickej skupiny Boko Haram na dedinu v štáte Borno ležiacom na severovýchode Nigérie. Uviedla to v nedeľu agentúra AFP s odvolaním sa na šéfa provinčnej vlády Mohammeda Bulamu.

 

Agentúra DPA informovala aj o desiatich zabitých útočníkoch.

Útok sa odohral v dedine Badu, ktorá sa nachádza neďaleko provinčnej metropoly Maiduguri. Džihádisti zaútočili na dedinčanov v okamihu, keď sa vracali z pohrebu, pričom zabili 21 ľudí. Ďalších 44 dedinčanov zomrelo, keď sa pokúsili útočníkov prenasledovať.

Bulama predpokladá, že sobotňajší masaker je odvetou Boko Haram za zabitie 11 islamistov príslušníkmi miestnej domobrany pred dvoma týždňami. Dedinčania sa vtedy zmocnili aj desiatich automatických zbraní.

Džihádistická skupina Boko Haram od roku 2009 násilne bojuje za vytvorenie islamského štátu na prevažne moslimskom severovýchode Nigérie. Odvtedy bolo pri útokoch extrémistov a operáciách armády zabitých viac ako 27.000 ľudí a takmer dva milióny opustilo svoje domovy. Islamisti robia výpady aj do susedných krajín — Nigeru, Čadu a Kamerunu.