Politika Zahraničné

Netanjahu sa mal dohodnúť o predčasných voľbách. Jeho strana to poprela

JERUZALEM – V Izraeli sa budú konať predčasné parlamentné voľby, oznámil denník Jerusalem Post. Informácia bola zverejnená po piatkovej schôdzke izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s ministrom školstva Naftalim Benetom, predsedom jednej z koaličných strán Židovský domov (ha-Bajit ha-Jehudi). O termíne volieb rozhodnú v nedeľu strany vládnucej koalície.

Strana Likud izraelského premiéra Benjamina Netanjahua však správu o dohode o predčasných voľbách poprela. S odvolaním sa na hovorcu Likudu o tom informovala agentúra AFP.

Podľa izraelských zákonov by sa voľby mohli konať najskôr 90 dní po páde vlády. Hlasovanie by sa teda mohlo uskutočniť v období od marca do mája 2019.

Na konaní volieb nástojil aj minister financií Moše Kachlon, predseda ďalšej z koaličných strán Kulanu.

Predčasné voľby si vynútila politická kríza, ktorú spôsobilo tohtotýždňové odstúpenie vplyvného izraelského ministra obrany Avigdora Liebermana. Ten pri ohlásení svojej demisie vyzval koaličné strany, aby sa čo najskôr dohodli na termíne predčasných volieb do 120-členného Knesetu.

Lieberman, ktorý nesúhlasil s prímerím s palestínskymi militantmi v pásme Gazy, vo štvrtok odovzdal svoju demisiu do rúk premiéra Netanjahua.

Vládu súčasne opustila aj Liebermanova strana Jisrael bejtejnu (Izrael, náš domov), takže Netanjahuovej koalícii zostala v parlamente len väčšina jediného hlasuAvigdor Lieberman požadoval oveľa tvrdšiu reakciu na tohtotýždňovú najintenzívnejšiu raketovú paľbu na Izrael od 50-dňovej vojny z roku 2014, na ktorú armáda židovského štátu reagovala odvetnými náletmi v pásme Gazy. Boje, ktoré hrozili prerásť do ďalšej vojny medzi Izraelom a palestínskym militantnými hnutím Hamas, ukončilo prímerie sprostredkované egyptskými vyjednávačmi.