Zahraničné

Izrael tajne rokuje s arabskými lídrami o normalizácii vzťahov, tvrdí Netanjahu

Benjamin Netanjahu. Zdroj: TASR/Emil Salman/Haaretz Pool via AP

JERUZALEM – Izrael tajne rokuje s niekoľkými arabskými krajinami o nadviazaní diplomatických vzťahov. V nedeľu to oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ktorého citovala agentúra AFP.

“Prebieha mnoho ďalších nezverejnených stretnutí s arabskými a moslimskými lídrami zameraných na normalizáciu vzťahov s Izraelom,” povedal Netanjahu v predvečer prvého komerčného letu medzi židovským štátom a Spojenými arabskými emirátmi (SAE).

Pôjde o prvý známy priamy let izraelskej štátnej leteckej spoločnosti do arabskej krajiny v Perzskom zálive a tiež o znak napredovania vzájomných vzťahov Izraela a SAE po tom, ako 13. augusta obe krajiny oznámili, že dosiahli dohodu o nadviazaní diplomatických vzťahov.

Na palube lietadla sa bude nachádzať americká delegácia na čele so zaťom a poradcom amerického prezidenta Donalda Trumpa Jaredom Kushnerom.

Ako prvý o dosiahnutí dohody o nadviazaní diplomatických stykov medzi Izraelom a SAE informoval americký prezident Donald Trump, keďže dohodu sprostredkovali Spojené štáty. SAE sú po Egypte a Jordánsku iba treťou arabskou krajinou, ktorá súhlasila s nadviazaním oficiálnych vzťahov s Izraelom.

Izraelskí a americkí predstavitelia vyjadrili nádej, že tieto tri krajiny budú čoskoro nasledovať aj ďalšie arabské krajiny Perzského zálivu.  Predpokladajú tiež, že vzťahy medzi Izraelom a ostatnými arabskými krajinami Perzského zálivu budú založené na obchodných a bezpečnostných záujmoch a ich spoločnom nepriateľstve voči Iránu.