Politika Zahraničné

Izraelský parlament schválil vznik výboru, ktorý rozhodne o Netanjahuovej imunite

Izraelský parlament schválil vznik výboru, ktorý rozhodne o Netanjahuovej imunite. Zdroj: TASR / AP

JERUZALEM – Poslanci izraelského parlamentu v pondelok schválili vytvorenie výboru, ktorý má posúdiť žiadosť premiéra Benjamina Netanjahua o poskytnutie imunity v súvislosti s obvineniami z korupcie, informovala agentúra AP.

 

Izraelský generálny prokurátor Avichaj Mandelblit 21. novembra obžaloval Netanjahua (70) z podvodu, porušenia dôvery a úplatkárstva v troch rôznych kauzách, a to po troch rokoch vyšetrovania. Je to po prvý raz, čo je úradujúci izraelský premiér obžalovaný z trestného činu.

Netanjahu odmieta akékoľvek previnenie a obvinenia proti svojej osobe označil za “pokus o prevrat”. Premiér však začiatkom mesiaca parlament požiadal, aby mu udelil imunitu.

Premiér sa snažil posunúť hlasovanie o imunite na termín po parlamentných voľbách. Tie sú naplánované na 2. marca. Netanjahuovi protivníci tvoria v dočasnom izraelskom parlamente väčšinu a podľa AP sa očakáva, že jeho žiadosť o udelenie imunity bude zamietnutá.

Súdny proces v súvislosti s Netanjahuovými obvineniami z korupcie sa nemôže začať skôr, ako izraelský parlament (Kneset) vyrieši situáciu v súvislosti s premiérovou žiadosťou o udelenie imunity.

Netanjahu musí zo svojej funkcie odstúpiť len v prípade, že bude usvedčený.