Politika Zahraničné

Izraelský prezident poveril opozičného lídra Ganca vytvorením vlády

Benny Ganc je poverený zostavením novej vlády. Zdroj: TASR / AP

JERUZALEM – Izraelský prezident Reuven Rivlin poveril v pondelok doterajšieho lídra opozície Bennyho Ganca zostavením novej vlády, informovali agentúry AFP a DPA.

 

Bývalý náčelník generálneho štábu izraelskej armády Ganc podľa svojich slov urobí všetko pre to, aby v čo najkratšom čase vytvoril celonárodnú a vlasteneckú vládu. Takisto vyzval svojho súpera, doterajšieho premiéra Benjamina Netanjahua, aby sa k nemu pripojil.

Ganc podľa DPA sľúbil, že vytvorí vládu, ktorá Izrael ochráni proti koronavírusu a takisto aj proti “vírusu nejednoty, nenávisti a neistoty”.

Poslanci novozvoleného izraelského parlamentu v pondelok zložia slávnostný sľub. Tento slávnostný akt však ovplyvnia reštriktívne opatrenia zavedené v súvislosti s koronavírusom.

V parlamentných voľbách z 2. marca, ktoré boli v Izraeli za ostatný rok už tretími, zvíťazila Netanjahuova strana Likud, ktorej tak v 120-člennom Knesete pripadlo 36 kresiel. So svojimi spojencami z iných strán sa jej však podarilo získať len 58 kresiel, a teda o tri menej, ako je požadovaná nadpolovičná väčšina.

Gancom vedený centristický blok Modrá a biela získal vo voľbách 33 parlamentných mandátov. Gancovi však v nedeľu vyslovilo podporu dovedna 61 poslancov, vrátane tých z ultrapravicovej strany Izrael, náš domov, a tiež koalície arabských strán. Podarilo sa mu teda tesne získať nadpolovičnú väčšinu.

Na zostavenie vlády má Ganc jeden mesiac. Agentúra AP v tejto súvislosti predpovedá, že sformovanie kabinetu pre Ganca nebude ľahké, nakoľko strany, ktoré ho na post premiéra podporili, majú značné názorové rozdiely.