Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Jakubiska nezastaví ani pandémia. Takto to vyzerá s novou Perinbabou

Zdroj: Bontonfilm

BRATISLAVA – Napriek koronavírusu režisér Juraj Jakubisko nezaháľa a pokračuje na dokončení novej Perinbaby. Dokonca nemá čas osláviť ani svoje narodeniny. Tie musia ísť doslova bokom. Nového filmu by sa diváci mali dočkať už koncom tohto roka.

 

Juraj Jakubisko dnes oslavuje 82. narodeniny. Oslavy však idú bokom. Aj keď opatrenia poznačili svet filmu, Jakubisko v práci pokračuje. Dokončuje trikové scény k svojmu novému filmu Perinbaba a dva svety. „Narodeniny musia ísť bokom, jediná oslava, na ktorú sa teraz teším, je tá, ktorá bude po premiére novej Perinbaby v kinách. Súčasný stav sa prác na dokončovaní filmu, samozrejme, nepríjemne dotkol, ale napriek tomu pokračujeme a blížime sa k cieľu,” skonštatoval Jakubisko. Pracovné narodeniny berie ako akúsi daň za to, že sa na staré kolená pustil do práce s počítačovými trikmi.

Juraj Jakubisko ale vie, čo robí. Práve počítačovo generovanými trikmi chce osloviť súčasnú generáciu divákov. Dokonca vďaka novodobým technológiám ožije pôvodná Perinbaba. „Pôvodná Perinbaba bude mať tento rok presne 35 rokov a nový film pre nových divákov a novú generáciu si vyžaduje aj nový prístup,“ vysvetlil Jakubisko.

Perinbaba a Dva svety chce pritiahnuť aj mladých divákov. Zdroj: Bontonfilm

Magický rok

Jakubiska obdivuje aj jeho manželka Deana Horváthová-Jakubisková. „Musím povedať, že je obdivuhodné, ako Juraj pristupuje k novým technológiám, nebojí sa ich používať a myslí na to, že pripravuje film pre súčasné mladé publikum,” hovorí Jakubisková.

Manželia tento rok oslavujú nielen 35. výročie uvedenia Jakubiskovej rozprávky, ale aj ich 35. výročie svadby. ,,Darček k tohtoročným narodeninám aj ku všetkým výročiam si dá Juraj sám. A verím, že filmom Perinbaba a dva svety ho dá súčasne nám všetkým,” dodala Jakubisková.

 

Jakubiskovci tento rok oslavujú aj 35. výročie svadby. Zdroj: Bontonfilm

Listy od divákov

Perinbaba sa stala súčasťou Vianoc mnohých Slovákov. Jakubisko dokonca dostával listy od divákov, aby nakrútil aj pokračovanie. Nakoniec sa rozhodol nakrútiť iný príbeh Perinbaba a dva svety. ,,Sen vo sne, príbeh v príbehu. Pretože vždy máme možnosť si vybrať jeden z dvoch svetov. Zázraky sa nestávajú iba vo sne, ale i v živote. Ak po niečom skutočne túžime, splní sa nám to,‘‘ zdôraznil Jakubisko. Premiéra filmu Perinbaba a dva svety je naplánovaná už tento rok a to presne v decembri.

Hlavným hrdinom filmu je Lukáš, ktorého si zahral mladý herec Lukáš Frlajs. ,,Nemám rád príbehy, v ktorých hlavný hrdina sedí po celý čas za pecou, potom strčí každého do vrecka a pečené holuby mu padajú len tak. Deti by mali mať vzory v ľuďoch, ktorí cieľavedome a vlastným pričinením dosiahnu svoje šťastie. Môj Lukáš, syn Alžbetky a Jakuba, sa vyberie do sveta hľadať šťastie a lásku. Na svojej púti, sa často dostane na rázcestie a musí si vybrať, ktorou cestou sa vydá. A každé rozhodnutie, či už dobré alebo zlé, mu zmení život. Rovnako ako nám v reálnom živote. Vytvoril som bizarný svet snov, ktoré sa stávajú realitou, dodal Juraj Jakubisko.

Jakubiskova manželka jeho prácu režiséra a výber hlavného herca obdivuje: ,,Nebál sa ani obsadiť do hlavnej roly mladého youtubera Lukáša Frlajsa.“

Prečítajte si rozhovor s hlavným protagonistom filmu Perinbaba a dva svety Lukášom Frlajsom TU.

 

Hlavným hrdinom filmu je Lukáš. Zdroj: Bontonfilm

Známe tváre

V hlavnej ženskej postave – Lucii sa predstaví Valéria Frištik. Jakubisko ale obsadil aj ďalších slovenských či českých hercov. Vo filme si zahrajú Ivan Romančík, René Štúr, Dan Nekonečný, Valerie Zawadská, Ľubomír Paulovič, Andrea Verešová, Klára Cibulová, ale aj Darja Paulovič a mnohí ďalší.

 

Vo filme si zahrali známi slovenskí a českí herci. Zdroj: Bontonfilm

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
V novej snímke ožije aj pôvodná Perinbaba. Zdroj: Markíza
Perinbaba sa na filmové plátna dostane ešte tento rok. Zdroj: Bontonfilm
Nádherné prostredie dotvára atmosféru filmu. Zdroj: Bontonfilm
Nakrúcanie bolo pre tvorcov náročné a vyčerpávajúce. Zdroj: Bontonfilm
navigate_before
navigate_next