Domáce Politika Kauzy

Jankovská by vo svojej funkcii mala skončiť. Podozrenia sú neúnosné, tvrdí strana Za ľudí

Podozrenia o Monike Jankovskej sú neúnosné. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

BRATISLAVA – Podozrenia o Monike Jankovskej sú neúnosné, vo svojej funkcii by mala skončiť. Uvádzajú to predstavitelia novovznikajúcej strany exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí, ktorí sa domnievajú, že Jankovskej odchod je aj v záujme dôvery občanov v justíciu. „Po zverejnených informáciách o policajnom zadržaní mobilu Moniky Jankovskej a obsahu správ Mariana Kočnera je nepochybné, že by sa mala vzdať funkcie štátnej tajomníčky a bojovať o očistu svojho mena mimo výkonu verejnej funkcie, a je to dôležité aj pre navrátenie dôvery v justíciu,” uviedla v súvislosti s Jankovskou jej bývalá kolegyňa Mária Kolíková. Štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej v stredu podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom Kočnera pomocou aplikácie Threema.

 

Jankovská dnes odcestovala na dlhodobo plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky agentúry SITA, či odíde zo svojho postu. Okrem Jankovskej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom či prokurátorom. Denník N priniesol informáciu, že ide konkrétne o Bystríka Paloviča, Zuzanu Maruniakovú, Miriam Repákovú a aj krajskú sudkyňu Andreu Haitovú, ktorá je Jankovskej sestra.

„V záujme zachovania aspoň malej dôvery verejnosti v rezort spravodlivosti by mala v aktuálnej situácii štátna tajomníčka Jankovská zvážiť svoje zotrvanie vo funkcii štátnej tajomníčky. Na ministerstvo spravodlivosti bola dosadená stranou Smer-SD a bola považovaná za veľmi blízku osobu Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Na Ministerstvo spravodlivosti nebola dosadená len tak. Dostala sa tam síce už za ministra Tomáša Boreca, no po jeho odchode mala vykonávať politický dozor nad Luciou Žitňanskou a presadzovať na ministerstve záujmy Smeru. Most-Híd sa proti jej prítomnosti nemohol brániť, no dal Jankovskej takú pozíciu, z ktorej nemohla ovplyvňovať kľúčové rozhodovacie procesy a zasahovať do súdnictva. Už to indikuje, akú dôveru voči nej mal Most-Híd a ministerka spravodlivosti Žitňanská,” doplnil Juraj Šeliga.

Juraj Šeliga sa vyjadril k Jankovskej. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Opatreniami, ako zabrániť podobným veciam, ako sa dejú, sú otvorenie súdnej rady nesudcom, sudcovia si nemôžu riešiť svoje veci sami. Toto platí aj pre prokuratúru a príslušnú radu prokurátorov. Ďalej je potrebné dôsledne oddeliť politiku od výkonu súdnej moci. A to je dnes prípad pani Jankovskej a pána Harabina. Toto prechádzanie, neustále koketovanie medzi súdnou mocou a politikou nesvedčí takému výkonu súdnictva, ktoré by sa malo každému javiť ako nezávislé a nestranné od politických rozmarov, či už osobných alebo straníckych,“ hovorí Mária Kolíková, ktorá bola štátnou tajomníčkou v rovnakom čase ako Jankovská. Kolíková po odchode Lucie Žitňanskej odišla tiež.

Agentúra SITA v tejto súvislosti oslovila aj Moniku Jankovskú.

Stanovisko k Jankovskej zaujala aj SaS

Zotrvanie Moniky Jankovskej v pozícii štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR je v rozpore s fungovaním demokratického štátu. Uviedol to v súvislosti so zadržaním mobilného telefónu Jankovskej políciou poslanec Národnej rady SR Alojz Baránik (SaS). Poslanec okrem iného uviedol, že na pôsobenie Jankovskej upozorňoval už dávnejšie. Monika Jankovská sa v tomto roku napríklad uchádzala aj o post ústavnej sudkyne. Štátnej tajomníčke Jankovskej ešte vo štvrtok podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom Kočnerom pomocou aplikácie Threema. Jankovská dnes odcestovala na dlhodobo plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky agentúry SITA, či odíde zo svojho postu. Okrem Jankovskej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom či prokurátorom. Denník N priniesol informáciu, že ide konkrétne o Bystríka Paloviča, Zuzanu Maruniakovú, Miriam Repákovú a aj krajskú sudkyňu Andreu Haitovú, ktorá je Jankovskej sestra.

Zotrvanie Moniky Jankovskej v pozícii štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR je v rozpore s fungovaním demokratického štátu, uviedol Alojz Baránik. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

„Zotrvávanie Moniky Jankovskej vo funkciách vyvoláva obavy o vplyve organizovaného zločinu na súdny manažment, ministerstvo spravodlivosti a vládu. Jankovská bola napriek jej harabinovskej kariére navrhnutá predsedníčkou Súdnej rady SR Lenkou Praženkovou ako kandidátka na sudkyňu Ústavného súdu SR. Zároveň sa potvrdzujú podozrenia plynúce z prepojení na zmenkový biznis Mariana Kočnera na Okresnom súde Bratislava V a Krajskom súde v Bratislave, na ktoré sme upozorňovali už v minulosti. Pokračujúca nečinnosť všetkých tých, ktorí sa zaslúžili o jej doterajšiu kariéru a teraz by sa od nej mali dištancovať, je potvrdením toho, že vedeniu nášho štátu, vrátane súdnej moci, nejde o očistu nášho verejného života, ale o udržanie si pozícií moci za každú cenu,“ povedal poslanec Baránik.

Prípadom miliónových zmeniek televízie Markíza, ktoré si žiadal preplatiť Marian Kočner sa zaoberala v civilnom konaní spomínaná Zuzana Maruniaková. S kauzami Mariana Kočnera sa stretli aj ďalšie sudkyne, ktorým zadržali mobilné telefóny.

Je to v rukách Smeru-SD, uviedol Bugár

Ďalšie pôsobenie Moniky Jankovskej na poste štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR je v rukách strany Smer-SD. Uviedol to v súvislosti so zadržaním mobilného telefónu Jankovskej políciou predseda strany Most-Híd Béla Bugár. Jeho stanovisko agentúre SITA poskytla hovorkyňa strany Klára Debnár. Bugár v ňom pripomenul, že ďalší postup vo vyšetrovaní je na orgánoch činných v trestnom konaní. Štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej vo štvrtok podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom Kočnerom pomocou aplikácie Threema. Jankovská dnes odcestovala na dlhodobo plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky agentúry SITA, či odíde zo svojho postu. Okrem Jankovskej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom či prokurátorom. Denník N priniesol informáciu, že ide o Bystríka Paloviča, Zuzanu Maruniakovú, Miriam Repákovú a aj krajskú sudkyňu Andreu Haitovú, ktorá je Jankovskej sestra.

„Predpokladám, že polícia mobil pani Jankovskej a ďalších osôb zaistila na základe podozrenia z trestného činu, takže celý prípad je v rukách orgánov činných v trestnom konaní. K obsahu spomínanej komunikácie sa neviem vyjadriť, ja viem posúdiť len to, že Marian Kočner v súvislosti s mojou osobou klamal. To, čo napísal, je lož. Politický osud štátnej tajomníčky je v rukách strany Smer-SD,” uviedol Bugár na otázky agentúry SITA. Predseda strany Smer-SD Robert Fico, ktorá nominovala Jankovskú do funkcie, dnes uviedol, že sa k prípadu nebude vyjadrovať, pretože je to práca polície. „Nie som policajt, ani prokurátor,” odpovedal Fico na otázky novinárov k Jankovskej.

Ďalšie pôsobenie Moniky Jankovskej na poste štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti SR je v rukách strany Smer-SD, uviedol Béla Bugár. Zdroj: SITA  

SNS z tejto témy nebude vytĺkať politické body

Monika Jankovská je nominantkou strany Smer-SD a Slovenská národná strana nebude z tejto témy vytĺkať politické body. Uviedla to pre agentúru SITA hovorkyňa národniarov Zuzana Škopcová s tým, že otázky treba klásť strane Smer či predsedovi vlády Petrovi Pellegrinimu (Smer-SD). Štátnej tajomníčke rezortu spravodlivosti Monike Jankovskej vo štvrtok podvečer zadržali policajti mobilný telefón v súvislosti s možnou komunikáciou s Marianom Kočnerom pomocou aplikácie Threema. Jankovská dnes odcestovala na dlhodobo plánovanú dovolenku a zatiaľ nereagovala na otázky agentúry SITA, či odíde zo svojho postu. Okrem Jankovskej vzali policajti mobilné telefóny aj viacerým sudcom či prokurátorom. Denník N priniesol informáciu, že ide o Bystríka Paloviča, Zuzanu Maruniakovú, Miriam Repákovú a aj krajskú sudkyňu Andreu Haitovú, ktorá je Jankovskej sestra.

„Jankovská je nominantkou politickej strany Smer–SD. Platí pravidlo, že každá strana má svoju zodpovednosť za rezort. SNS nedisponuje žiadnymi informáciami k tejto veci okrem mediálnych. Nemienime z takýchto situácií vytĺkať politické body. Otázky Vám v prvom rade určite zodpovie strana Smer-SD, respektíve predseda vlády SR. My počkáme na postoj koaličných partnerov. Sústreďujeme svoju energiu na presadenie zákonov na septembrovej schôdzi,” uviedla Škopcová pre agentúru SITA. Obdobné stanovisko poskytla aj strana Most-Híd, ktorá tvrdí, že prípad je v rukách orgánov činných v trestnom konaní. Situáciu okolo Jankovskej nekomentoval ani predseda strany Smer-SD Robert Fico.