Politika Kauzy Domáce Top

Jankovská prichádza o veľkú časť platu, niektoré výhody jej ale zostávajú

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Monika Jankovská sa bude musieť uskromniť. Od včera má pozastavenú funkciu sudkyne, zo zákona tak prichádza o 70 percent platu. Rozhodol o tom disciplinárny senát. Sú však výhody, ktoré jej zostávajú. 

 

Informoval o tom Denník N. 

Jankovská bude pozastavenie funkcie pociťovať okrem iného aj na plate. Ten by sa jej mal znížiť zo sumy približne 3-tisíc eur na asi 900.

V čase vykonávania funkcie štátnej tajomníčky mala Jankovská pozastavenú funkciu sudkyne. Po tom, čo sa vzdala postu na ministerstve spravodlivosti, sa stala sudkyňou Krajského súdu v Bratislave, na súd však kvôli práceneschopnosti nenastúpila. Na návrh ministra Gábora Gála jej disciplinárny senát funkciu pozastavil, do prešetrenia veci tak do výkonu funkcie ani nenastúpi.

Funkciu má len pozastavenú

Zatiaľ má Jankovská výkon funkcie len pozastavený. Stále tak má práva a povinnosti vyplývajúce z titulu sudcu. Ak by ju polícia obvinila a chcela aj väzobne stíhať, musel by to na návrh generálneho prokurátora odsúhlasiť Ústavný súd.

Primárnym dôvodom, prečo Jankovskej pozastavili funkciu, nebola jej komunikácia a údajné ovplyvňovanie iných sudcov pre Mariana Kočnera, ale iná kauza. Jankovská totiž v minulosti dovolenkovala u advokáta Radovana Bžána, čo pre SME v tom čase poprela.

Správy z Threemy a vyjadrenia samotného advokáta ju usvedčujú zo lži. Toto klamstvo vyhodnotil disciplinárny senát ako natoľko závažné, že stráca ako sudkyňa dôveryhodnosť. Či sa bývalá štátna tajomníčka vyzlečie z talára úplne, ešte jasné nie je. Bude to predmetom ďalšieho rozhodovania disciplinárneho senátu.

Jej údajné kontakty s Kočnerom preveruje polícia. Špeciálny tím NAKA s názvom Hmla prešetruje korupciu v justícii.