Domáce Kauzy Top

Jankovská vypovedala na NAKA. Či sa chcela priznať, jasné nie je

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

NITRA – (Redakcia, TASR) Bývalá sudkyňa a niekdajšia štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Monika Jankovská dnes vypovedala na NAKA v Nitre. Podľa Denníka N, ktorý informáciu priniesol, sa chcela priznať v prípade kauzy zmenky ako aj ku komunikácii pochádzajúcej z aplikácie Threema. Obe záležitosti súvisia s Marianom Kočnerom. 

 

Jankovská bola na nitrianskej expozitúre Národnej kriminálnej agentúry štyri hodiny. Priviezli ju tam pred ôsmou hodinou ráno, policajná eskorta ju odviezla po 12. hodine. Na polícii bol aj Jankovskej advokát Peter Erdös, priebeh úkonu nechcel komentovať. Podľa jeho slov výsluch trval krátko. „Vyjadrovať sa k nemu nebudeme. Potom, ako prebehol výsluch, využil som možnosť a požiadal som o nahliadnutie do spisu aj za účasti mojej klientky,“ skonštatoval Erdös.

Nepotvrdil, že by jeho klientka chcela aktívne spolupracovať s vyšetrovateľmi. „Takú informáciu som nepostrehol, nebudem sa vyjadrovať k samotnému obsahu dnešného úkonu. Ja som nahliadol do celého vyšetrovacieho spisu, nie že by som niečo konkrétne potreboval. Ako obhajca, tak aj obvinený má právo nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu, takže sme to právo využili, keďže sme boli tu,“ povedal Erdös.

Novinársku otázku, či sa chcela Jankovská priznať, označil za špekulatívnu. “Takto sa môže rozhodnúť ktokoľvek a kedykoľvek. Takú informáciu nemám. Bol som pri príchode konfrontovaný s tým, že moja klientka sa ide priznať. Ja som takúto informáciu nemal a to, čo si ja všetko poviem s klientom, je viazané povinnosťou zachovávať mlčanlivosť. Pokyn bol jasne dohodnutý, k samotnému výsluchu sa vyjadrovať nebudeme,“ dodal Erdös. Ako doplnil, predvolanie na ďalší výsluch zatiaľ s klientkou nemajú a nevedia, kedy sa budú prípadné ďalšie úkony konať.

Kontakty s Kočnerom

Monika Jankovská si mala v minulosti s kontroverzným podnikateľom vymeniť tisícky správ. Vlani koncom leta jej orgány činné v trestnom konaní zobrali telefón. To, že s ňou Kočner udržiaval kontakt, vyplýva aj zo správ pochádzajúcich z aplikácie Threema. Dnes už bývalá sudkyňa sa mala angažovať v tom, aby bola kauza zmenky rozhodnutá v Kočnerov prospech. Ovplyvňovať mala preto ďalšie sudkyne Denisu Cvikovú a Zuzanu Maruniakovú. Jankovská však  kontakt s Kočnerom odmietala.

V marci tohto roka ju v rámci akcie Hmla zadržala polícia. Následne bola vzatá do väzby a dnes čelí trestnému stíhaniu pre korupčnú trestnú činnosť. Začiatkom júna prezidentke Zuzane Čaputovej oznámila, že sa vzdáva funkcie sudkyne.