Spoločnosť Politika Zahraničné

Japonka Kane Tanakaová oslávila 118. narodeniny. Ide o najstaršieho človeka na svete

Zdroj: TASR / AP

FUKUOKA – Japonka Kane Tanakaová, najstarší človek na svete, oslávila v sobotu 118. narodeniny. Informovala o tom webová stránka japantimes.co.jp.

 

Tanakaová sa narodila 2. januára 1903, v ten istý rok, ako bratia Wrightovci podnikli svoj prvý riadený let lietadlom. Spoločnosť Guinnessove svetové rekordy ju uznala za najstaršieho žijúceho človeka na svete v marci 2019, keď mala 116 rokov. K ľuďom, ktorí sa narodili v ten istý rok, patrí napríklad britský novinár a spisovateľ George Orwell, autor románu 1984 či novely Farma.

Žena dosiahla vlani v septembri vo veku 117 rokov a 261 dní aj celojaponský rekord – ako najstarší človek v zaznamenaných dejinách Japonska. V súčasnosti žije Tanakaová v opatrovateľskom domove v meste Fukuoka na juhozápade Japonska. Narodeniny oslávila spolu s ostatnými jeho obyvateľmi. Podľa vedenia domova sa tešila a vyhlásila: “Potlesk pre každého.”

Čas trávi väčšinou cvičením, počítaním a hraním doskovej hry Othello nazývanej tiež Reversi. Má veľkú chuť do jedla a obľubuje čokoládu a Coca-Colu, uviedol opatrovateľský domov. Keď Tanakaová dostala otázku, aké tajomstvo sa skrýva za jej dlhovekosťou, odpovedala: “Jedla som chutné jedlá a študovala som.” Dodala, že si dala cieľ dožiť sa 120 rokov. “Situácia je pre pandémiu koronavírusu ťažká, ale Kane je v poriadku,” povedal jej 61-ročný vnuk Eidži a doplnil: “Som šťastný, že sa každý deň dobre zabáva.”