Zahraničné

Japonsko odložilo odstraňovanie paliva z dvoch reaktorov elektrárne Fukušima-1

Fukušima - Zdroj: TASR/ Kyodo News via AP, File

TOKIO – Japonská vláda v piatok odložila plánované odstraňovanie paliva z dvoch reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima-1, čo zvýrazňuje ťažkosti pri sanácii tohto zariadenia poškodeného pri katastrofe z roku 2011.

Japonsko plánuje elektráreň úplne vyradiť z prevádzky do 30 až 40 rokov, informuje tlačová agentúra Reuters. Zariadenie bolo zasiahnuté masívnym zemetrasením a následnou vlnou cunami, ktoré spustili roztavenie prehriateho jadra reaktorov. Odobratie palivových tyčí a sutín stavby, ako aj kontaminovanej vody patrí k najväčším problémom čistenia lokality.

Zatiaľ čo plán na vyradenie jadrovej elektrárne z prevádzky zostáva nezmenený, vláda vyhlásila, že sa teraz zameriava na odstraňovania vyhoreného paliva z druhého reaktora, ktoré sa má začať v rokoch 2024-26. Rovnaký proces čaká v rokoch 2027-28 i prvý reaktor. Vláda predtým plánovala začať tento úkon pri oboch reaktoroch v roku 2023.

Palivo bude odstránené zo všetkých šiestich reaktorov jadrovej elektrárne Fukušima-1 približne v roku 2031, tvrdí Tokio. Niektorí odborníci uviedli, že i 40-ročný plán postupného rozoberania poškodenej elektrárne je príliš optimistický a Japonsko možno bude musieť pristúpiť k podobnému postupu, aký bol zvolený v prípade ukrajinského Černobyľu – počkať, kým rádioaktivita prirodzene klesne.

Fukušimská havária viedla k uzatvoreniu 54 reaktorov v krajine, ktoré pre Japonsko vyrábali takmer tretinu elektrickej energie. Činnosť niektorých z nich sa medzitým obnovila, ale obavy o jadrovú bezpečnosť stále pretrvávajú.