Zahraničné

Japonsko: Personál rýchlovlakov protestuje proti neobvyklému výcviku

ZDROJ: foto Toshinori baba

TOKIO – Japonská železničná spoločnosť JR West obhajuje bezpečnostné cvičenie, pri ktorom sa od zamestnancov požaduje, aby absolvovali prejazd rýchlovlaku, sediac v tuneli pri trati. Japonské rýchlovlaky šinkansen pritom dosahujú rýchlosť 300 kilometrov za hodinu.

Zmienená spoločnosť tvrdí, že nehodlá zmeniť túto prax ani po námietkach niektorých zamestnancov. Touto neobvyklou skúškou prešlo už približne 190 členov personálu pracujúceho na bezpečnostnej údržbe šinkansenov, uviedol hovorca spoločnosti, ktorého v pondelok citovala stanica France 24.

“Výcvik sa zameriava na to, aby si náš údržbársky tím uvedomil dôležitosť každej časti svojej práce. Počas výcviku venujeme veľkú pozornosť bezpečnosti a budeme v tejto praxi pokračovať. Uisťujeme, že to slúži svojmu účelu,” vyhlásil hovorca JR West, ktorá je súčasťou korporácie Japan Railways Group.

Spoločnosť začala s týmto cvičením v roku 2016 po incidente, keď z jedného vlaku odpadla časť vonkajšieho plášťa. Cieľom tohto drilu je ohúriť personál rýchlosťou šinkansenov a utvrdiť ich v tom, ako vážne musia brať svoju prácu. “Bola to otrasná skúsenosť,” povedal však istý zamestnanec.

Sieť šinkansenov spája japonské mestá po celej krajine. Napriek obrovskému množstvu pasažierov, ktorým sieť slúži, je prevádzkovaná so závideniahodnou presnosťou. Pochváliť sa môže aj bezpríkladnou bezpečnostnou bilanciou – počas pol storočia tejto služby nezomrel v rýchlovlakoch žiadny človek.