Zahraničné Spoločnosť

Japonsko po zrážke člnov zachránilo desiatky severokórejských rybárov

Japonsko po zrážke člnov zachránilo desiatky severokórejských rybárov. Zdroj: SITA/AP

TOKIO – Japonský premiér Šinzó Abe zaslal Pchjongjangu protest po pondelkovej zrážke severokórejského rybárskeho člna s japonským hliadkujúcim člnom, pretože rybárske plavidlo ilegálne vplávalo do exkluzívnej ekonomickej zóny Japonska.

 

Abe sa zaviazal, že posilní opatrenia proti zahraničným pytliakom. Premiér to oznámil v utorok, informovala tlačová agentúra AP.

Japonské úrady zachránili v pondelok približne 60 severokórejských rybárov, ktorí spadli do mora po zrážke svojho člna s inšpekčným člnom japonského Úradu pre rybolov. Plavidlo rybárov sa potopilo v japonskej exkluzívnej ekonomickej zóne pri severnom pobreží krajiny, presnejšie pri japonskom polostrove Noto.

Abe v utorok dodal, že japonské úrady pomohli rybárom nastúpiť na inú severokórejskú loď a pre nedostatok dôkazov o ilegálnom rybolove ich nechali odísť.

Spomínaná ekonomická zóna je plná severokórejských rybárov-pytliakov. Odborníci tvrdia, že zvýšený počet pytliakov spôsobuje kampaň Pchjongjangu vyzývajúca na masovejšie úlovky rýb.