Zahraničné

Japonsko: Prvá pilotka na stíhačkách, ďalšie sa pripravujú

Mitsubishi F15J Foto: Wikipedia

Tokio  – V japonských vzdušných silách začala slúžiť prvá žena. Nadporučíčka Misa Macušimová (26) sa v piatok zaradila medzi pilotov bojových stíhačiek F-15 po tom, ako úspešne ukončila výcvik, oznámila japonská armáda, ktorú cituje spravodajský portál stanice BBC.
Japonské vzdušné sily začali do svojich radov prijímať ženy v roku 1993, nie však za pilotky bojových a prieskumných lietadiel. Túto reštrikciu zrušili v Japonsku až v roku 2015.
“Odvtedy, ako som ako školáčka videla film Top Gun, obdivujem pilotov bojových stíhačiek. Chcem pokračovať v tvrdej práci, aby som splnila svoju úlohu – nielen pre mňa samu, ale aj pre ženy, ktoré ma budú nasledovať v budúcnosti,” uviedla pre novinárov Macušimová, absolventka Akadémie národnej obrany (NDA).
Tri ďalšie ženy momentálne podstupujú výcvik, po ktorom sa pripoja k tejto elitnej skupine pilotov bojových stíhačiek. Stíhačky typu F-15J, ktoré budú pilotovať, sú dvojmotorové lietadlá určené na boj s nepriateľskými stíhačkami. Ich maximálna rýchlosť zodpovedá na Machovej stupnici číslu dva, čo je približne 3000 kilometrov za hodinu.
Japonsko má vysokú mieru rodovej nerovnosti, pričom od mnohých žien sa očakáva, že sa stanú domácimi gazdinkami a nebudú sa usilovať o kariéru. Obyvateľstvo v Japonsku však starne a postupne ubúda pracovnej sily. Premiér Šinzó Abe v roku 2013 prisľúbil posilnenie postavenia pracujúcich žien.