Spoločnosť Zahraničné

Japonsko sa po desaťročiach vrátilo ku komerčnému lovu veľrýb

Veľrybárska loď Nisshinmaru odchádza z prístavu 1. júla 2019 v japonskom Shimonoseki. Japonsko v pondelok po 31 rokoch oficiálne obnovilo komerčný lov veľrýb. Zdroj: TASR/AP

TOKIO – Japonsko v pondelok po 31 rokoch oficiálne obnovilo komerčný lov veľrýb, informovala agentúra AP.

 

Medzinárodná veľrybárska komisia (IWC) vlani v septembri zamietla návrh Tokia na zrušenie platného moratória na lov veľrýb. Japonsko následne v decembri oznámilo, že v júli 2019 vystúpi z IWC a obnoví komerčný lov týchto morských cicavcov.

Požadovaná šesťmesačná lehota od tohto oznámenia uplynula Japonsku 30. júna. Následne v pondelok vyplávalo zo severojaponského prístavu Kuširo päť komerčných veľrybárskych lodí. Do konca tohto roka budú môcť v japonských pobrežných vodách uloviť celkovo 227 veľrýb.

Komerčný lov veľrýb je celosvetovo zakázaný od roku 1986. Japonsko napriek medzinárodnej kritike v pravidelnom výlove veľrýb pokračovalo, hoci od roku 1988 tak oficiálne robilo len za účelom vedeckého výskumu. Podľa kritikov však išlo len o zámienku pre de facto komerčný lov, ktorý prebiehal spravidla v antarktických vodách alebo pri pobreží Japonska a v rámci ktorého Japonci lovili stovky veľrýb ročne.

Tokio zdôrazňuje, že lov veľrýb je odvekou súčasťou japonskej kultúry.