Zahraničné

Japonský premiér Abe bude stáť na čele svojej strany aj ďalšie tri roky

TOKIO – Japonský premiér Šinzó Abe zostane na čele Liberálnodemokratickej strany (LDP) aj na druhé trojročné funkčné obdobie. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

O Abeho zotrvaní v kresle predsedu LDP rozhodla skutočnosť, že jeho jediný potenciálny protikandidát Seiko Noda nezískal do stanoveného termínu, ktorý uplynul dnes o 08.30 h miestneho času, najmenej 20 hlasov členov parlamentu za LDP, ktoré sú potrebné na to, aby v straníckych voľbách naplánovaných na 20. septembra mohol kandidovať.

Abe, ktorý sa do čela svojej strany postavil v roku 2012, je teda jediným uchádzačom o post šéfa LDP, čo znamená, že zostane na jej čele aj v nasledujúcom funkčnom období a udrží si aj kreslo premiéra. Za viac ako desaťročie sa tak stal prvým japonským lídrom, ktorému sa niečo také podarilo.

Abeho vláda sa zaviazala, že v nadchádzajúcom období obráti svoju pozornosť na stagnujúcu ekonomiku. Približne rok totiž investovala politický kapitál do presadzovania legislatívnej úpravy, na základe ktorej budú môcť byť príslušníci japonských ozbrojených síl nasadzovaní do zahraničných misií. Ak parlament zákon, o ktorom bude hlasovať ešte tento mesiac, schváli, stane sa tak po prvýkrát od skončenia druhej svetovej vojny v roku 1945.