Politika Zahraničné

Japonský tanker poškodila mína, ktorá pripomína iránske míny, tvrdí armáda USA

Japonský tanker, na ktorý minulý týždeň zaútočili v Ománskom zálive. Zdroj: SITA/AP

FUDŽAJRA – Japonský tanker, na ktorý minulý týždeň zaútočili v Ománskom zálive, bol poškodený tzv. prísavnou mínou pripomínajúcou iránske míny. Oznámila to v stredu americká armáda na Blízkom východe.

 

“Prísavná mína, ktorú použili pri tomto útoku, je rozpoznateľná a veľmi podobná iránskym mínam, ktoré islamská republika už verejne prezentovala na vojenských prehliadkach,” povedal novinárom podľa tlačovej agentúry AFP Sean Kido z Centrálneho velenia námorných síl USA (NAVCENT).

Kido v emiráte Fudžajra v Spojených arabských emirátoch (SAE) spresnil, že americká armáda získala z boku lode Kokuka Courageous biometrické informácie o útočníkoch na japonské plavidlo vrátane “odtlačkov prstov a ruky”.

Dva ropné tankery boli 13. júna poškodené pri útokoch neďaleko iránskeho pobrežia, len v malej vzdialenosti od strategického Hormuzského prielivu. Irán spojitosť s incidentom kategoricky odmietol. USA však predtým obvinili Irán z májových útokov na štyri ropné tankery pri pobreží SAE.

Japonsko a Irán si zachovávajú dobré vzťahy, keďže na nerastné suroviny chudobné Japonsko je do veľkej miery závislé od dovozu ropy z Blízkeho východu, hoci iránska ropa tvorila vlani iba 5,3 percenta jeho celkového importu.