Domáce Kauzy Top

Jasne a bez prikrášlenia. Kočnerova Threema v surovej podobe je plná výsmechu a vulgarizmov

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Verejnosť sa o ich existencii dozvedela z médií. Ich postupné zverejňovanie bolo na jednej strane kritizované kvôli únikom zo živého spisu, na druhej strane položilo základy očisty verejného priestoru. Reč je o správach pochádzajúcich z aplikácie Threema, ktoré si s rôznymi ľuďmi vymieňal Marian Kočner. Niektorých stáli vysoké a lukratívne funkcie, iných dokonca až slobodu. Po mesiacoch, počas ktorých mala verejnosť tieto správy iba sprostredkovane, si ich teraz mohla prečítať v surovej podobe, ktorú zverejnil sudca bratislavského krajského súdu. 

 

Po prvýkrát bola časť správ, neskôr označená ako „Kočnerova Threema“, zverejnená v auguste 2019. Denník N vtedy uverejnil článok, v ktorom sa zameral najmä na komunikáciu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. Dvojica si písala o všetkom. Od obyčajných činností až po Kočnerove kontakty na najvyšších miestach. On sa jej chválil, čo vie, s kým sa pozná a čo vybaví. Ona ho podporovala a chválila. Uloženú ju mal pod menom Dušan Kemény alias XY.

Po prvých zverejnených správach nasledovali ďalšie. O tom, ako si Kočner písal s politikmi, sudcami, novinárkou,…

Spochybňovaná

Prepis komunikácie z aplikácie Threema bol súčasťou vyšetrovacieho spisu v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Správy mapujú obdobie necelých ôsmich mesiacov – od 26. septembra 2017 do 18. mája 2018 a pochádzať majú z mobilného telefónu Mariana Kočnera, ktorý policajtom odovzdal Peter Tóth – exsiskár, ktorý sa rozhodol proti svojmu niekdajšiemu veľkému kamarátovi svedčiť.

Napriek tomu, že išlo o materiál, ktorý sa týkal živého prípadu, médiá sa rozhodli postupne po častiach jeho obsah odkrývať. Tento spôsob zverejňovanie si však našiel svojich odporcov a samotné správy sa nevyhli spochybňovaniu. Samotná Kočnerova komunikácia bola okrem toho dlhý čas označovaná ako „údajná.“

 

Alena Zsuzsová. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kosila hlavy

Napriek polemike o tom, či je správne zverejňovať komunikáciu, ktorá je súčasťou vyšetrovacieho spisu „Kočnerova Threema“ postupne stínala hlavy naprieč spoločnosťou. Vo funkcii skončil napríklad vtedajší predseda parlamentu Martin Glváč, štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská či námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky. Správy zamávali aj našou justíciou, keď poukázali na prepojenosť niektorých sudcov na Kočnera. Ku kontaktom s podnikateľom z mafiánskych zoznamov sa otvorene priznal sudca Vladimír Sklenka. Kočner mal mať podľa správ na povel aj ďalších – sudkyňu Miriam Repákovú, sudcu Davida Lindtnera, sudkyňu Zuzanu Maruniakovú, sudkyňu Denisu Cvikovú i sestru Moniky Jankovskej – sudkyňu Andreu Haitovú… To je iba zlomok tých, na ktorých ďalšej budúcnosti sa podpísali správy z Kočnerovej Threemy. Niektorí zaplatili „len“ stratou funkcie a pošpinením mena, iní slobodou.

Dôkaz

Zlomom v pristupovaní k „Threeme“ bol október 2019, keď sudca Emil Klemanič pripustil zadržanú komunikáciu ako dôkaz v kauze zmenky. A to aj napriek protestom a námietkam obhajoby. Správy sa tak po prvýkrát čítali na súde – väčšina z toho, čo v pojednávacej miestnosti zaznelo z úst prokurátora Jána Šantu, bola už v tom čase verejnosti známa z médií.

Ďalší kľúčový moment prišiel v novembri 2019, keď predseda osobitnej komisie Súdnej rady Dušan Čimo vyhlásil, že „je na mieste prestať hovoriť o komunikácii z Threemy ako o údajnej.“ Čimo bol jedným z tých, ktorí mali možnosť nahliadnuť do vyšetrovacieho spisu v súvislosti s vyšetrovaním vedeným tímom Hmla, ktoré sa zameriavalo na podozrenia týkajúce sa sudcov.

 

Marian Kočner so svojím obhajcom Marekom Parom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Zverejnená

Ďalší posun nastal minulý týždeň, keď Threemu ako dôkaz pripustil aj senát vedený sudkyňou Ruženou Sabovou, ktorý pojednáva kauzu Kuciak. Komunikácia sa tak na súde čítala. Pasáže, ktoré považovali za dôležité, vo veľkom čítali najmä právni zástupcovia poškodených ako aj prokurátor. Vyjadrovali sa k nim následne aj obžalovaní Kočner a Zsuzsová a v pojednávacej miestnosti vyvolala nemalé vášne. Kočnerov obhajca Marek Para ani po mesiacoch svoj postoj k nej nezmenil a stále ju považuje za nezákonný dôkaz. Podľa jeho slov si musí prokuratúra zvážiť, či skutková hodnota tohto dôkazu vyváži jeho procesné problémy.

Skutočný zlom v ten deň, utorok 19. mája, však prišiel až podvečer, keď sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko zverejnil komunikáciu na webe. „V ne­ve­rej­nom príp­rav­nom ko­na­ní by ne­ma­li dô­ka­zy uni­kať zo spi­su. Ak sa tak už sta­lo a doš­lo k se­lek­tív­ne­mu zve­rej­ne­niu čas­tí Three­my zo stra­ny vy­bra­ných mé­dií a to s od­ôvod­ne­ním, že je to vo ve­rej­nom zá­uj­me, po­tom je vo ve­rej­nom zá­uj­me aj zve­rej­ne­nie kom­plet­né­ho ob­sa­hu Three­my, aby sa kaž­dý, ko­ho to za­ují­ma, mo­hol oboz­ná­miť s je­ho ob­sa­hom,” uviedol. Portál vysvetlil, že zverejnená komunikácia na stránke bola časovo obmedzená, “nakoľko nesúvisí s obsahovým zameraním časopisu pravnelisty.sk.” Správy si tak mohol prečítať alebo stiahnuť každý, kto mal o to záujem. Sú plné vulgarizmov, posmeškov a obrazov toho, ako fungoval Kočner a ľudia, ktorými sa obklopoval.

Threema 2

Zverejnené správy sa končia 18. májom 2018. Kočner bol však zadržaný až 23. júna a 28. júna následne súd rozhodol o jeho vzatí do väzby. To, čo robil a s kým komunikoval v priebehu tohto jeho posledného mesiaca pobytu na slobode má ukazovať nová komunikácia, označovaná ako Threema 2. Dôvodom, prečo sa o týchto správach doteraz nevedelo, má byť chybná extrakcia dát, ktorú polícia odhalila iba nedávno.

Na existenciu ďalších, doteraz nezverejnených správ z Threemy, upozornili Aktuality.sk a Denník N. Nachádzať by sa v nej mali zásadné zistenia a nové dôkazy proti sudcom – vrátane Moniky Jankovskej. Nefiguruje však ako dôkaz v žiadnom súdnom konaní. Aspoň zatiaľ.

Pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka pokračuje na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku v pondelok 1. júna 2020.

Mohlo by vás zaujímať: