Politika Zahraničné

Jason Greenblatt, Trumpov poradca pre Blízky východ, odchádza z funkcie

Jason Greenblatt - Zdroj: TASR/AP Photo/Tsafrir Abayov, Pool

WASHINGTON – Jason Greenblatt, osobitný predstaviteľ amerického prezidenta Donalda Trumpa pre rokovania o navrhovanom mierovom pláne USA pre izraelsko-palestínsky spor, vo štvrtok oznámil, že odstupuje zo svojho postu.

Greenblatt, ktorý pracoval po boku Trumpovho vplyvného zaťa Jareda Kushnera, vo svojom vyhlásení podľa agentúry AFP uviedol, že bolo pre neho “cťou pracovať počas svojho života” v Bielom dome. Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ z Trumpovej administratívy povedal, že Greenblatt sa chystá tráviť viac času so svojou rodinou, zo svojho postu odchádza s dobrými vzťahmi a naďalej “má prezidentovu dôveru”.

Jeho odchod podľa AFP vyvoláva ďalší otáznik súvisiaci s problematickým plánom, ktorý Trump ponúka ako “dohodu storočia”. Tento dlho očakávaný projekt Bieleho domu však už Palestínčania odmietli s tým, že administratíva je príliš proizraelská.

Iba pred týždňom Greenblatt povedal, že návrh Spojených štátov na mierové usporiadanie vzťahov medzi Izraelom a Palestínčanmi bude zverejnený až po skončení izraelských parlamentných volieb, ktoré sa budú konať 17. septembra. V nich sa rozhodne, či zostane pri moci Trumpov spojenec – izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

Netanjahu po správach o Greenblattom odchode uviedol, že Greenblattovi ďakuje “za jeho horlivú prácu v oblasti bezpečnosti a mieru”. Trump Greenblatta na Twitteri označil za “lojálneho, skvelého priateľa a fantastického právnika”.