Domáce Spoločnosť Koronavírus Top

Je koronavírus biologickou zbraňou? Kríza prináša aj množstvo hoaxov, nenechajte sa oklamať

Zdroj: archív

BRATISLAVA – Koronavírus sa počas posledných týždňov stáva súčasťou našich životov. O novom víruse informujú prakticky všetky médiá, vyjadrujú sa však aj odborníci či laici. Niekedy je náročné rozoznať hoax od pravdy. Glob.sk si pre vás opäť pripravil správy, ktoré Slovenskom kolovali, no nezakladali sa na pravde. 

 

Na nepravdivé informácie upozorňujú aktivisti, novinári aj polícia. Naposledy sme vás upozornili na hlasové správy, ktoré mali varovať pred užívaním istého typu liekov proti horúčke, ale aj o hoaxe, ktorý húfne podporovali kotlebovci.

Polícia najnovšie upozornila na blog, v ktorom sa písalo, že na liečbu koronavírusu zaberá tradičná čínska medicína. Strážcovia zákona informujú, že táto informácia sa nezakladá na pravde a o vyjadrenie požiadali MUDr. Mariána Jánoša, medzi ktorého aktivity patrí aj vyvracanie “zaručených postupov” od tzv. šarlatánov. “Predmetný blog opomína viacero faktov, ktoré podstatne menia veľmi optimistické vykreslenie účinnosti tradičnej čínskej medicíny proti COVID-19. V Čínskej ľudovej republike sa tradičná čínska medicína používa často v kombinácii so západnou medicínou založenou na dôkazoch. V prípade úspešnej liečby teda nie je vždy ľahké identifikovať jej príspevok k uzdraveniu. Je súčasťou čínskej kultúry a štát ju pomáha propagovať po celom svete,” napísal Jánoš. Podľa neho tvrdenie, že 90% vyliečených pacientov nakazených COVID-19 absolvovalo terapiu tradičnou čínskou medicínou nič nedokazuje a to zvlášť u ochorenia, kde si väčšina pacientov nevyžaduje hospitalizáciu a vystačia si doma so symptomatickou liečbou.

Práve hoaxy so zdravotnou tematikou sú obzvlášť nebezpečné. Priamo totiž môžu ohroziť naše zdravie, navyše majú potenciál masovo sa šíriť. Pri čítaní článkov tak treba byť obozretný a čerpať najmä z overených zdrojov, teda z tradičných médií alebo z oficiálnych zdravotníckych stránok či článkov.

Vedia, ako na to

Podvodníci tiež majú zo zvyku kamuflovať falošné informácie do formy, ktorá nápadne pripomína skutočne relevantné informácie. V nasledujúcom prípade človek pod falošným účtom šíril zoznam opatrení, ktoré by mali podľa neho vstúpiť do platnosti 26. marca a trvať by mali do augusta. Status tvrdí, že sa zavádza zákaz vychádzania, odkladajú sa exekúcie, zakazuje sa online predaj, kuriérske služby. Oproti týmto nepravdivým informáciám sú však v statuse primiešané aj pravdivé nariadenia, celkový dojem by tak mohol čitateľov zmiasť.

Polícia upozorňuje, že v diskusiách odsledovali aj nebezpečné názory. Podľa nich mnohí ľudia situáciu zneužívajú na to, aby kritizovali “neschopnosť” EÚ. Podľa stránky Hoaxy a podvody – Polícia SR rozširujú takéto názory ľudia, ktorí proti EÚ zbroja dlhodobo.

Biologická zbraň?

Prakticky už od vypuknutia pandémie koronavírusu sa internetom šíria rôzne verzie o pôvode choroby. Zatiaľ čo niektorí tvrdia, že šlo o útok Američanov, iní hovoria o snahe “preriediť ľudstvo”. 

Aj na Slovensku existujú weby, ktoré veľmi radi šíria nenávisť a pochybnosti. S obľubou ich podporujú aj “antisystémoví politici”, ktorých podpora dodáva v očiach čitateľov webom relevanciu. Takéto weby sa síce tvária ako novinárske stránky, neriadia sa však etickým kódexom, často ani neoverujú informácie, ktoré publikujú.

Dávajte si pozor na hoaxy. Zdroj: TASR / AV

Jeden z vyššie opísaných webov uverejnil správu, že koronavírus je biologická zbraň. Polícia tieto informácie popiera. “Pandémie a epidémie sú súčasťou existencie ľudstva od jeho počiatku. Nepostihli nás iba v časoch dávno minulých, ale aj v posledných rokoch (ebola), avšak nás, Slovákov, sa priamo netýkali, preto sme ich ani osobne nevnímali. Keď nás už však zastihol koronavírus, ktorý má pre naše životy negatívne dopady a zásadne mení náš doterajší svet, niektorí z našich občanov začali byť vystrašení,” píše polícia. Podľa nich je fakt, že nás doteraz epidémie obchádzali, dôvodom, že si ľudia vysvetľujú koronavírus úmyselným vytvorením biologickej zbrane.

Krízové situácie sú rajom pre podvodníkov. Mnohí na internete ponúkajú rúška za veľmi dobré ceny, snažia sa ľudí nalákať, aby im zaplatili vopred. Tovar však v takýchto prípadoch nepríde a stránka po čase zmizne. Pokiaľ na niečo podobné natrafíte, poriadne si overte, či firma skutočne existuje. Ak narazíte na podvodnú stránku, nahláste ju, aby sa nenachytal niekto z vašich blízkych.

Ako odhaliť HOAX?

Odhaliť falošné správy nie je ľahké. Existuje však niekoľko tipov, ako si správu overiť:

  1. Pátrajte po zdroji. Hoaxy väčšinou nešíria klasické médiá, sú to buď dezinformačné médiá alebo “bežní ľudia”. Väčšinou však primárny zdroj nenájdete, správy sa môžu šíriť prostredníctvom “screenshotov” alebo falošných účtov. Na takéto správy naleteli už aj niektorí politici. Hoax už zdieľali kotlebovci, Štefan Harabin či Boris Kolár.
  2. Trochu pravda, trochu nie. Ľudia, ktorí šíria hoaxy, s obľubou spájajú reálne informácie s vymysleným kontextom. Napríklad, keď Vojenské lesy poskytli obciam drevený odpad zadarmo, šírila sa táto správa v úplne inom kontexte. Konšpiračné stránky písali, že “Rómovia dostanú drevo zadarmo”.
  3. Zdieľaj, kým nezmažú. Falošné správy sa zvyknú rýchlo šíriť. Je to aj preto, že správy zväčša obsahujú výzvu, aby ich čitateľ preposlal alebo zdieľal.
  4. Vieš tajomstvo. Stránky, ktoré s obľubou šíria hoaxy, ti zároveň dávajú pocítiť, že vieš niečo, čo ti chce “niekto” utajiť. Niekto môže byť vláda, “liberálne médiá” alebo  “finančníci”. Pocit, že čitateľ vie utajenú informáciu, je veľmi príjemný a ľudia majú vďaka tomu pocit dôležitosti. Treba mať na pamäti, že tvorcovia hoaxov nie sú hlúpi a vedia veľmi dobre pracovať s emóciami ľudí.
  5. Negatívne je lepšie. Tvorcovia falošných správ vedia, že lepší potenciál šíriť sa majú správy, ktoré obsahujú varovanie alebo negatívnu informáciu. Zároveň existujú typy informácií, ktoré zaberú vždy – americká armáda, imigranti, liberáli, gender.

Odporúčame tiež sledovať najnovšie správy na policajnej stránke Hoaxy a podvody – POLÍCIA SR. 

 

Mohlo by vás zaujímať: