Spoločnosť Domáce GPlus Top

Je rozhodnuté. Od februára si vodiči môžu kúpiť novú diaľničnú známku

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Vodiči sa dočkali. Od februára pribudne nová diaľničná známka s platnosťou na 365 dní. Vláda dnes odobrila, že jej cena bude rovnaká, ako pri ročnej. Nový typ vinety tak ušetrí nielen starosti, ale aj peniaze. A to najmä tým, ktorí plánujú kúpu auta a využívať diaľnice.  Národná diaľničná spoločnosť sa z tejto novinky ale príliš neteší.

 

Vodiči môžu mať dôvod na radosť. Od februára totiž pribudne nová diaľničná známka. Okrem ročnej, mesačnej a 10-dňovej, bude v hre aj známka s platnosťou celých 365 dní. Bude tak na vodičovi, kedy si túto známku zakúpi. Problém so starými známkami bol v tom, že si ľudia kupovali nálepky kedykoľvek počas roka, ale platili iba do 31. januára. Pre mnohých vodičov to bolo nespravodlivé. Odteraz, ak si kúpite známku napríklad v auguste, bude vám platiť nasledujúcich 365 dní, teda nie len do konca januára. Jej cena bude stanovená na 50 eur a platiť bude od polnoci prvého dňa zakúpenia. ,,Ide o dobrý nápad a žiadanú službu od vodičov, ktorú je v prípade elektronických známok relatívne jednoduché realizovať,” povedal pre Glob.sk dopravný analytik Jozef Drahovský.

Ceny za známky zostávajú nezmenené od roku 2011. Pribudne iba nová 365-dňová.

Dilema odpadá

Novej vinete sa potešia najmä vodiči, ktorí si v priebehu roka kúpia nové auto, a budú pravidelne využívať rýchlostné cesty či diaľnice. ,,Predpokladám, že stúpne počet zakúpených 365-dňových známok na úkor krátkodobých, lebo doteraz si veľa vodičov celoročnú známku v priebehu roka nekupovalo, a keď potrebovali ísť po diaľnici, tak kupovali známku len na krátke obdobie. Teraz takáto dilema šetrenia odpadá a spokojnosť bude na oboch stranách,” vysvetľuje Drahovský.

Ročná diaľničná známka ale stále zostane. Vodiči budú mať aj naďalej možnosť využívať ju 13 mesiacov. V tomto prípade je výhodou jednoducho zapamätateľný dátum, kedy si ju treba obnoviť. Je tiež komfortnejšia pre firemné autá. ,,Čo sa týka terajších firemných áut, tak zrejme budú pokračovať v kupovaní celoročných nálepiek na kalendárny rok, najmä z dôvodu komfortu, lebo platí až 13 mesiacov a zúčtováva sa v danom roku. Netreba ju účtovne rozdeľovať na dva účty nákladov pre tento rok a pre budúci rok,” dodáva dopravný analytik Drahovský.

 

O nové známky bude zrejme záujem. Zdroj: Glob.sk / David Duducz

Pozor na údaje

Minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd) však pri novom type diaľničnej známky upozornil vodičov. „Každý bude mať odteraz možnosť sa rozhodnúť, odkedy si chce zaplatiť 356-dňovú známku. Chcem ale vodičov upozorniť, aby boli zodpovední a pri nákupe nového typu známky vždy zanechávali na seba kontaktné údaje. Iba tak môžu byť v budúcnosti automaticky upozornení, že sa im končí jej platnosť a pomôže im to vyhnúť sa pokute z nepozornosti.“

 

Minister upozornil vodičov na možné riziká pri kúpe známky. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Hlbšie do vrecka

Nový typ známky síce vodičom môže ušetriť peniaze, no na druhej strane hlbšie siahnuť do vrecka si bude musieť Národná diaľničná spoločnosť. Okamžité náklady na zavedenie nového typu známky vyčíslili na približne 900-tisíc eur. ,,Poskytovateľ služby je pripravený zmenu implementovať k termínu účinnosti legislatívy, teda k 1. februáru 2020. NDS zavedením novej diaľničnej známky v dĺžke 365 dní predpokladá výpadok ročne rádovo v miliónoch eur (cca. tri až šesť miliónov eur). Ide o účtovnú stratu,‘‘ uviedla pre Glob.sk hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

 

Zmena sa dotkne finančne najmä NDS. Zdroj: ndsas.sk

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
Vodiči budú mať na výber novú známku. Zdroj: pixabay
Firmy zrejme zostanú pri ročnej. Zdroj: pixabay.com
Tender na severný obchvat Prešova vraj spustia, po súhlasnom stanovisku Útvaru hodnoty za peniaze. Zdroj: TASR / Michal Svítok
navigate_before
navigate_next