Spoločnosť Domáce Kultúra Top

Je to čierne na bielom! Riaditeľ SND končí, nahradí ho tento človek

Vladimír Antala ako šéf SND končí. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Len včera sme avizovali koniec šéfa Slovenského národného divadla (SND) Vladimíra Antalu. Kým doteraz to boli dohady, dnes už je všetko jasné. Ministerka kultúry Ľubica Laššáková (Smer-SD) totiž dostala jeho žiadosť o uvoľnenie z funkcie. Na riaditeľskej stoličke sa veľmi neohrial, no divadlo musí fungovať ďalej. Dočasne ho nahradí človek, ktorý bol len prednedávnom na pretrase.

 

Generálny riaditeľ Vladimír Antala k dnešnému dňu v divadle končí. Žiadosť o uvoľnenie z funkcie doručil už aj ministerke kultúry Ľubici Laššákovej. Ako príčinu jeho odchodu uviedol vážne rodinné dôvody. Do jeho kresla sa zatiaľ posadí súčasný riaditeľ činohry Peter Kováč. ,,Ministerstvo kultúry SR je mu vďačné za jeho prácu, predovšetkým za to, že Slovenské národné divadlo sa za jeho pôsobenia dostalo z veľmi nepriaznivej finančnej situácie. Dočasným riadením SND bude poverený súčasný riaditeľ Činohry SND Peter Kováč. Meno nového generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla bude známe v prvom polroku 2020, kedy bude ukončené riadne výberové konanie na obsadenie uvedenej pracovnej pozície,” uviedol pre Glob.sk z kancelárie ministerky kultúry Pavol Čorba. Vladimír Antala vystriedal ešte len v januári minulého roka Mariána Chudovského, ktorý sa ako šéf SND veľmi neosvedčil.

K situácii sa vyjadrila aj iniciatíva Stojíme pri kultúre, ktorá s hercami celú situáciu sleduje. ,,Ľudsky vyjadrujeme pochopenie pre rozhodnutie Vladimíra Antalu z osobných dôvodov odstúpiť z funkcie generálneho riaditeľa Slovenského národného divadla (SND). Odborne naďalej zastávame názor, že od začiatku nebol vhodnou osobou, o čom svedčia aj reakcie členiek a členov odborov činohry, opery, baletu a mnohých ďalších zamestnankýň a zamestnancov SND, ktorí vyjadrili nesúhlas s jeho pôsobením na poste generálneho riaditeľa SND,” uviedla pre Glob.sk z platformy Nina Vidovencová. Od začiatku totiž kritizujú spôsob výberu generálneho riaditeľa SND Vladimíra Antalu. Ten bol ministerkou Laššákovou vymenovaný priamo. Napriek tomu, že verejne prisľúbila realizovanie výberového konania na pozíciu šéfa SND.

 

Antala ako riaditeľ divadla končí. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Laššáková zmiernila

Ďalším polenom do ohňa bol pre iniciatívu a hercov koniec šéfa Činohry SND Michala Vajdičku. Toho odvolal 3. septembra riaditeľ divadla Vladimír Antala. O deň neskôr následne vymenoval za šéfa Činohry SND jej bývalého dramaturga Petra Kováča. Divadlo tento krok vysvetľovalo tým, že Vajdička podľa nich nezvládal manažérske povinnosti. Veľká časť členov Činohry SND však s odvolaním Vajdičku nesúhlasila a žiadali Laššákovú o stretnutie a riešenie vzniknutej situácie.

Koncom novembra prebehlo interné pracovné stretnutie so zamestnancami SND. Laššáková vtedy prisľúbila konštruktívny dialóg ohľadom požiadaviek na budúceho generálneho riaditeľa a zriadenie pracovnej skupiny na prípravu výzvy na výberové konanie generálneho riaditeľa SND. To má byť zverejnené začiatkom marca tohto roka. ,,Rovnako reagovala aj v odpovedi (4. 12. 2019) na nedávnu interpeláciu (21. 11. 2019) od poslankyne Národnej rady Slovenskej republiky Viery Dubačovej a preto veríme, že pani Laššáková svoje slová dodrží a zvolí cestu transparentného výberového konania na pozíciu generálneho riaditeľa/ky SND. Veríme, že vzniknutá situácia neohrozí fungovanie divadla a dôstojne si 1. 3. 2020 pripomenieme storočnicu založenia Slovenského národného divadla,” doplnila Vidovencová.

 

Laššáková chce situáciu riešiť. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Má za sebou stovku inscenácií

Dočasný šéf SND Peter Kováč bol od roku 2014 štyri roky dramaturgom Činohry SND. Bol napríklad dramaturgom inscenácie Mojmír II. alebo Súmrak ríše, ktorá získala päť divadelných ocenení Dosky, z ďalších spomeňme napríklad tituly Arkádia, Sissi (úteky Alžbety Rakúskej). V repertoári sú stále inscenácie Mercedes Benz, Veselé paničky windsorské, Nepolepšený svätec či inscenácia pre deti Ako sa Lomidrevo stal kráľom.

Absolvoval Divadelnú fakultu VŠMU odbor Filmová a divadelná veda. Pôsobil ako dramaturg v niekoľkých slovenských divadlách – Divadlo J. G. Tajovského vo Zvolene, Divadlo SNP v Martine – dramaturg od roku 1987, od roku 1996 umelecký šéf, od roku 1998 riaditeľ. V rokoch 2006 – 2008 viedol ako hlavný koordinátor projekt kandidatúry mesta Martin na titul Európske hlavné mesto kultúry 2013. V roku 2008 bol umeleckým šéfom Slovenského komorného divadla Martin. ,,Kováč dramaturgicky pripravil viac ako sto divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách. Ako scenárista a dramaturg sa podieľal na niekoľkých hraných a dokumentárnych filmoch, napríklad Robinson a Crusoe (2002), Povesti spod Karpát (2017), Casino.sk (2019), Zrod sveta divadla(2019),” pripomína SND. Zároveň dodáva, že je autorom štúdií o divadle uverejnených v časopise Slovenské divadlo, Javisko a v divadelných bulletinoch. Preložil viac ako tridsať divadelných hier, niekoľko kníh a esejí.

 

Antalu nahradí Kováč. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Mohlo by vás zaujímať:

 

Galéria
SND oslavuje stú jubilejnú sezónu. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček
SND oslavuje storočnicu vo veľkom. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček
navigate_before
navigate_next