Politika Zahraničné

Je to oficiálne. Biden prijal nomináciu demokratov na prezidenta

Joe Biden. Zdroj: TASR / AP

WASHINGTON – Bývalý americký viceprezident Joe Biden vo štvrtok oficiálne prijal nomináciu Demokratickej strany na prezidenta Spojených štátov. Informovala o tom BBC.

 

V súboji o Biely dom sa 3. novembra stretne Biden v prezidentských voľbách so súčasným republikánskym prezidentom Donaldom Trumpom, ktorý sa bude uchádzať o znovuzvolenie.

Vo svojom akceptačnom prejave Biden povedal, že Spojené štáty prežívajú jedno z najťažších období vo svojich dejinách, ktorému dominuje koronakríza a najhoršie rasové otrasy od 60. rokov.

“Tu a teraz vám sľubujem, že ak mi zveríte prezidentský úrad, budem ťažiť z toho najlepšieho, čo v nás je, nie z toho najhoršieho. Budem spojencom svetla, nie temnoty,” vyhlásil Biden vo svojom domovskom štáte Delaware v posledný deň štvordňového nominačného snemu Demokratickej strany.

Svojho republikánskeho rivala obvinil Biden z neriešenia problémov, nezvládnutia koronakrízy a “zaliečania sa diktátorom”. Američanom zároveň sľúbil, že pod jeho vedením Spojené štáty štvorročné “obdobie temna” Trumpovho vládnutia prekonajú.

Ak sa Bidenovi v novembrových voľbách podarí zvíťaziť, vo svojich 77 rokoch sa stane najstarším novozvoleným prezidentom v dejinách Spojených štátov.