Domáce Politika Koronavírus Top

Matovič a Sulík sa sporili pre núdzový stav. Po jeho predĺžení prišli ďalšie nezhody

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – (Veronika Kováčová / TASR) Núdzový stav bude predlžený so súčasných 45 dní na 90. Trvať by tak mal až do konca decembra. Po dnešnom rokovaní vlády to potvrdila ministerka spravodlivosti Mária Kolíkova (Za ľudí). Pripravuje sa tiež zmena ústavného zákona, ktorá by mala vláde priniesť v takýchto situáciách väčšie možnosti. 

 

Aktualizované 16:20

Núdzový stav bol vyhlásený 1. októbra na dobu 45 dní. Končil by tak 14. novembra. Na základe dnešného rozhodnutia vlády však bude pokračovať kontinuálne ďalších 45 dní. Dokopy teda 90 dní.

Podľa slov premiér Igora Matoviča (OĽANO) bolo lepším riešením, aby sa predĺžil súčasný núdzový stav na maximálnu možnú dobu, teda na 90 dní. Tiež potvrdil, že sa rokuje o tom, aby sa zmenil ústavný zákon. Ako povedal, vláda potrebuje mať “rozviazanejšie ruky”.

Ústredný krízový štáb ešte v pondelok navrhol vláde predĺženie núdzového stavu, avšak o 90 dní. Návrh sa však nestretol s pochopením naprieč koalíciou. Proti sa postavil predseda SaS a minister hospodárstva Richard  Sulík, ktorí ešte včera hovoril o kompromise v podobe 30 dní. Myšlienku núdzového stavu na kratší čas, napríklad do 7. či 8. januára 2021 prezentoval včera aj poslanec strany Za ľudí Miroslav Kollár. Aj sám predseda vlády Igor Matovič včera večer po rokovaní so zástupcami odvetví postihnutých protipandemickými opatreniami už nehovoril o 90 dňoch, ale iba o 45.

 

Igor Matovič. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Opäť Sulík vs. Matovič

Sulík však nie je spokojný ani dnes. Na rokovaní vlády nebol, po jej skončení však na sociálnej sieti zverejnil kritický status. “Celé Slovensko strpelo testovanie nie preto, že by mali obsesiu vo vŕtaní sa v nose, ale preto, lebo uverilo sľubu, že bude lepšie. Čo však dostali?,” uviedol minister hospodárstva na sociálnej sieti. Zároveň si aj odpovedá: “Plošné predĺženie núdzového stavu.” 

Skritizoval tiež spolupodieľanie sa dotknutých segmentov na testovaní. Návrh včera po stretnutí so zástupcami týchto segmentov prezentoval Igor Matovič. Viac o tom, či to tak aj bude, by sme mohli vedieť vo štvrtok, respektíve v piatok, kedy sa má uskutočniť ďalšie stretnutie.

“Gastro, šport, kultúra, fitnesscentrá… sú dnes zdevastované a zažívajú historický kolaps. Krajina ich potrebuje, mali by sme si ich chovať ako v bavlnke, aby sa z toho čím skôr vymotali. Čo však dostali? Majú suplovať štát a premeniť svoje prevádzky na testovacie centrá,” uviedol Sulík.
Igor Matovič ho vo svojej reakcii vyzval, aby prišiel s lepším riešením. „Keď sa Richardovi Sulíkovi nepáči, že hľadám cestu, ako otvárať prevádzky, asi to znamená, že majú zostať zatvorené,“ uviedol.
K názorovým stretom medzi ním a premiérom ohľadne protipandemických opatrení nedošlo po prvýkrát. Výhrady mal Sulík k niektorým prijímaným krokom už na jar počas prvej vlny a aj na začiatku tej druhej, kedy sa opäť pristúpilo k zatvoreniu prevádzok.
Premiér Igor Matovič a ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (obaja v strede). Zdroj: TASR / Pavel Neubauer

Zákaz nočného vychádzania zatiaľ nemáme

Podľa zákona štát môže v čase núdzového stavu  obmedziť základné práva a slobody, a to v nevyhnutnom rozsahu na nevyhnutný čas. Vláda ho môže vyhlásiť, ak došlo, alebo bezprostredne hrozí, že dôjde k ohrozeniu života a zdravia osôb, životného prostredia alebo k ohrozeniu značných majetkových hodnôt. Najdlhšie môže v zmysle zákona trvať 90 dní.

Núdzový stav bol na Slovensku vyhlásený aj na jar. Vtedy sa však týkal iba oblasti zdravotníctva. Platil od 16. marca do 14. júla. Mimoriadna situácia, ktorú vláda vyhlásila 12. marca, trvá aj naďalej.

Z materiálu, ktorý dnes schválila vlády tiež vyplýva, že od 15. novembra sa zakazuje zhromažďovanie sa viac ako šiestich ľudí okrem osôb žijúcich v jednej domácnosti.

Do 14. novembra má platiť tiež zákaz vychádzania. Obmedzenie pohybu neplatí v čase od 1 hodiny ráno do 5 hodiny ráno a nevzťahuje sa na osoby s negatívnym PCR testom alebo antigénovým testom vykonaným v rámci celoplošného testovania. Uvažovalo sa tiež o tom, že by sa v tomto čase von chodiť nesmelo. Vláde zákaz nočného vychádzania odporučil prijať ústredný krízový štáb. Nateraz však schválený nebol, hoci ako povedal Matovič, “nie je zo stola zmietnutý.”  Zamedziť mal nočnému stretávaniu sa ľudí v skupinách. Premiér zároveň tvrdí, že tento cieľ sa dá naplniť aj zmenou uznesenia Úradu verejného zdravotníctva SR.