Spoločnosť Zahraničné

Jeden z požiarov, ktoré sužujú východ Austrálie, spôsobili hasiči

Jeden z požiarov, ktoré sužujú východ Austrálie, spôsobili hasiči. Zdroj: TASR / AP

SYDNEY – Operácia hasičov, ktorá mala zabrániť šíreniu rozsiahleho lesného požiaru zúriaceho na východe Austrálie, sa vymkla spod kontroly. Oheň, ktorý v dôsledku tejto akcie nečakane vzplanul, zničil v danej oblasti niekoľko budov a znemožnil dopravu na hlavných cestách. S odvolaním sa na miestne úrady o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.

 

K nehode došlo približne 250 kilometrov severozápadne od najľudnatejšieho austrálskeho mesta Sydney, kde sa hasiči pomocou preventívneho riadeného vypaľovania porastu snažili zastaviť požiar, ktorý zasiahol zhruba 378.000 hektárov územia.

Predstaviteľ hasičského zboru štátu Nový Južný Wales, Shane Fitzsimmons, uviedol, že situácia sa dramaticky zmenila, keď sa oheň vymkol spod kontroly, čo bolo neobvyklé, a začal sa šíriť ďalej.

Dodal, že požiar v zasiahnutej oblasti zničil desiatky budov, presný počet však neuviedol. Obete na životoch bezprostredne nehlásili.

Pri lesných požiaroch, ktoré pustošia Austráliu už od septembra, prišlo o život šesť ľudí, zničených bolo vyše 700 domov a len v samotnom Novom Južnom Walese boli spálené dva milióny a v celej krajine približne tri milióny hektárov pôdy. Počet obetí na životoch je výrazne nižší ako v rekordnom roku 2009, keď si austrálske požiare vyžiadali takmer 200 mŕtvych. Rozsah tohoročnej devastácie – čo sa týka zasiahnutého územia – sa však považuje za bezpríkladný.

Lesné požiare zapríčinili viaceré evakuácie a v ostatných týždňoch aj dymovú clonu v Sydney.

Meteorológovia v pondelok varovali pred extrémne vysokými teplotami vo vnútrozemí na juhovýchode krajiny, pričom očakávajú, že sa priblížia až k hodnote 40,3 stupňa Celzia.