Jediný nástroj na koniec konfliktu? Minské dohody, tvrdí Lajčák

SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. je najväčší poskytovateľ komplexných informačných služieb na Slovensku. Je moderným informačným médiom založeným na báze nezávislej tlačovej agentúry.

BRATISLAVA – Slovenská republika je znepokojená vývojom situácie na juhovýchode Ukrajiny a podporuje snahy osobitnej monitorovacej misie OBSE (SMM) a Trilaterálnej kontaktnej skupiny o odsun vojenského personálu a ťažkých zbraní z línie kontaktu v oblasti Donbasu.

Takisto podporujeme snahy o nastolenie podmienok vhodných pre nájdenie trvácneho riešenia. Vyplynulo to z dnešného rozhovoru ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka s osobitným predstaviteľom úradujúceho predsedu OBSE na Ukrajine Martinom Sajdikom.

Kríza nie je zďaleka zažehnaná

Podľa Lajčáka je aj nedávne vzplanutie bojov v oblasti okolo Avdijevky dôkazom, že kríza na juhovýchode Ukrajiny nie je ani zďaleka zažehnaná a vyžaduje si našu neprestajnú pozornosť.

„Naším spoločným cieľom v tejto situácii musí byť hľadanie spôsobov ako urýchliť implementáciu už dohodnutých vecí do praxe. Európa si nemôže dovoliť ďalší zamrznutý konflikt. Minské dohody možno neprinášajú také okamžité výsledky, ako by sme si želali, ale zostávajú jediným zmysluplným nástrojom na ukončenie konfliktu, ktorý máme v rukách,“ povedal minister.

V rozhovore s Martinom Sajdikom sa minister venoval aj prípravám Slovenska na predsedníctvo v OBSE v roku 2019, pri ktorých sme momentálne v štádiu budovania predsedníckeho tímu a selektovania priorít. Jednou z nich bude aj situácia na Ukrajine, ale aj ďalšie konfliktné oblasti, ktorým OBSE venuje pozornosť.

Foto: SITA

Viac o téme: Miroslav Lajčák, Ukrajina

Súvisiace články