JEDNOZNAČNÉ slová SULÍKA: Za ruský zemný plyn budeme platiť aj v rubľoch. Bez neho nič nevyrobíme a bude nám zima

BRATISLAVA – Situácia s dodávkami zemného plynu a ropy z Ruska je aktuálne na Slovensku stabilizovaná a všetky dohodnuté zmluvné objemy sú z ruskej strany dodržiavané. Ale problém môže nastať už o pár týždňov, keďže Rusko chce od 1.apríla platby za zemný plyn iba v rubľoch. V prípade, že sa platby nezrealizujú, kontrakty budú pozastavené.

 

No podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS) je aktuálna požiadavka Ruska na platenie dodávok plynu v rubľoch porušením uzatvorených zmlúv. „Ale plyn Slovensko potrebuje. Ak to bude nevyhnutné, za plyn zaplatíme rubľami,“ povedal Sulík. Napriek tomu, že zimná vykurovacia sezóna na Slovensku už končí, plyn vo veľkom potrebuje aj slovenský priemysel. “Plyn sa nesmie zastaviť. Preto aj hovorím, možno je to pre niektorých príliš pragmatická pozícia. Keď je tu podmienka platiť rubľom, tak plaťme rubľom,” vyhlásil Sulík. Pripomenul, že Slovensko kupuje až okolo 85 % svojej spotreby plynu z Ruska. Je za diverzifikáciu dodávok, to je však otázka viacerých rokov. Na riešenie aktuálnej situácie máme podľa Sulíka čas približne šesť týždňov.

Poslednú faktúru za plyn Slovenský plynárenský priemysel (SPP) zaplatil koncom marca, ďalšia je splatná až 20. mája. Viaceré európske krajiny, vrátane Nemecka či Francúzska, už odmietli platiť za plyn v rubľoch. “Som za to, aby sme s EÚ postupovali spoločne a hľadali spoločné riešenia. Ale nemôže nás to odrezať od plynu,” zhodnotil Sulík, ktorý dodal, že za dodávky ruského plynu zaplatíme podľa platnej zmluvy, čiže v eurách. Zároveň čaká na analýzu ruských požiadaviek, na ktorej pracuje Európska komisia (EK). „Počkáme si na výsledky. To všetko preto, lebo sa nedáme vydierať Putinom a ruble nemáme. Ale dostať ich môže. Veď nech si ich na eurá zamení doma v Kremli a hneď to má v rubľoch, hrivnách, bitcoinoch, hocičom len chce. My zmluvu neporušíme,“ zdôraznil Sulík.

Predseda SaS a minister hospodárstva Richard Sulík. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Zároveň však upozornil, že bez plynu nám nielen bude zima, ale nevyrobíme napríklad naftu, benzín, ani hnojivá, čo bude znamenať menšiu a drahšiu úrodu. Bez plynu podľa ministra nevyrobíme ani oceľ a množstvo iných vecí, pretože Slovensko je extrémne spriemyselnená krajina. „Odkedy začala vojna, pomáhame Ukrajine zo všetkých síl a budeme pomáhať aj naďalej. Skolabovaním slovenskej a ani európskej ekonomiky by sme im však príliš nepomohli. A to je to moje „ak to bude nevyhnutné“. Nie je to moja ochota vyhovieť vojnovému zločincovi Putinovi. Je to pochopenie nevyhnutnosti,“ dodal Sulík. O vyjadrenie k situácii so zemným plynom sme požiadali Ondreja Šebestu, riaditeľa odboru korporátnej komunikácie Slovenského plynárenského priemyslu.

 

Ceny ropy aj zemného plynu prudko vzrástli. Zdroj: archív zoznam.sk

Rusko chce od 1.apríla platby za zemný plyn iba v rubľoch. Čo to znamená pre Slovensko a môže to spôsobiť obmedzenie alebo úplne pozastavenie dodávok plynu na Slovensko?

SPP zaplatil za marcovú faktúru v eurách, v súlade so zmluvou s naším dodávateľom. SPP vždy postupoval a postupuje podľa podmienok v platných obchodných zmluvách. Zabezpečenie plynulých dodávok energií je pre SPP absolútnou prioritou a aktuálnej situácii venuje všetku svoju pozornosť. Ku dnešnému dňu sa dodávky plynu uskutočňujú plne v súlade s dennými objednanými množstvami a bez akýchkoľvek obmedzení.

Podľa vyjadrenia generálneho riaditeľa Duslo Šaľa Petra Bláhu náhrada zemného plynu za skvapalnený nie je pre slovenské podniky riešením pretože skvapalnený by musel byť v dostatočnej kvalite a v dostatočnom objeme. „Čo je v súčasnosti podľa vyjadrenia EUSTREAMU respektíve SPP distribúcia nereálne a nerealistické. Pretože v Európe je momentálneiba štyri či päť zásobníkov na skvapalnení zemný plyn. Ten sa musí postupne dostať do potrubia a neexistuje dnes v rámci Európskej únie princíp subsidiaridy, čo znamená, že každý členský štát EU dostane alikvotný objem tohto nakupovaného LNG plynu, ktorý bude výrazne drahší. Takže sa obávame, že toto nie je riešenie,“ povedal Bláha. Je skvapalnený LNG plyn pre Slovensko v súčasnosti náhradou za zemný plyn a sú slovenské fabriky technologicky prispôsobené na jeho využitie?

Na národnej úrovni má kvalitu plynu na starosti spoločnosť SPP – distribúcia Kvalita a vlastnosti plynu, ktorý vstupuje do distribučnej siete a ktorým sú zásobovaní koncoví odberatelia sú kontinuálne merané tzv. určenými meradlami na vstupných bodoch do distribučnej siete a vyhodnocované na dennej báze. Kvalitatívne parametre plynu a teda aj jeho spaľovacie vlastnosti sú dlhodobo ustálené a zodpovedajú špecifikácii uvedenej v Technických podmienkach prevádzkovateľa distribučnej siete, príloha č.1, ktoré sú zverejnené na webovej stránke SPP distribúcia, a.s. Dodržanie záväznej špecifikácie zemného plynu zaručuje jeho bezpečné používanie vo všetkých zariadeniach a spotrebičoch určených pre tento druh plynu.

 

Rast cien zemného plynu je na svetových trhoch extrémny. ZDROJ: fb Duslo a.s.

Aké množstvo skvapalneného LNG plynu by Slovensko v prípade úplného zastavenia zemného plynu z Ruska potrebovalo aby neprišlo k redukciám vo výrobe a je možné takéto množstvo plynu pre Slovensko aj reálne zabezpečiť?

SPP zrealizoval vôbec prvý nákup LNG pre slovenský trh s cieľom diverzifikácie zdrojov a v záujme posilnenia bezpečnosti dodávok plynu. Experti SPP posudzujú všetky dostupné obchodné možnosti a nástroje na zaistenie plynulých dodávok plynu pre zákazníkov, a to tak z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska, vrátane ďalších dodávok LNG, ktoré predurčujú kapacitné možnosti.

Aké množstvo skvapalneného LNG plynu by Slovensko v prípade úplného zastavenia zemného plynu z Ruska potrebovalo aby neprišlo k redukciám vo výrobe a je možné takéto množstvo plynu pre Slovensko aj reálne zabezpečiť?

LNG, dovážaný do Európy sa cenovo prispôsobuje európskym burzám, kde sa obchoduje produkt zemný plyn, akurát pre rôzne časové obdobia. Pri obchodovaní neexistuje delenie podľa zdroja na ruský, americký alebo katarský plyn. Dovážaný LNG plyn je tak cenovo konkurencieschopný s inými zdrojmi prepravovanými plynovodmi. LNG je priamo využiteľný pre domácnosti aj priemysel, úplne rovnako ako „klasický“ zemný plyn; jediný rozdiel spočíva v tom, že nie je dopravovaný na veľké vzdialenosti plynovodmi, ale loďami v skvapalnenom stave. Parametre kvality plynu sa však sledujú aj na úrovni prepravy plynu medzi jednotlivými medzinárodnými tranzitnými sústavami. Parametre kvality plynu v tomto prípade sleduje spoločnosť Eustream. Na všetkých vstupných bodoch prepravnej siete (HPS) sa stanovujú kvalitatívne parametre (zloženie zemného plynu – 11 zložiek, obsah sírnych zlúčenín, ostatné parametre – rosný bod vody, rosný bod uhľovodíkov, výhrevnosť, spaľovacie teplo, Wobbe-ho index a hustota). Limitné hodnoty týchto parametrov sú dohodnuté v prepojovacích dohodách so susediacimi operátormi. V zmysle týchto prepojovacích dohôd nie je možné aby sa na naše územie dostal plyn, ktorý by nespĺňal požadované parametre. Na rovnakom princípe zároveň fungujú všetci prevádzkovatelia v EU.

Viac o téme: doláre, dovoz, ekonomika, euro, hospodárstvo, LNG plyn, ministerstvo hospodárstva, Petr Bláha, Richard Sulík, ropa, ruble, SPP, zemný plyn

Súvisiace články