Zahraničné Domáce Spoločnosť Spoločnosť Top

Jeho výnimočný nápad uľahčuje štúdium v zahraničí. Nemusíte ani vyjsť z domu

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Štúdium v zahraničí je niekedy sprevádzané množstvom komplikácií. Strach z neznáma, odlúčenie od rodiny, nedostatočné znalosti cudzieho jazyka či finančná situácia. Prekonať všetky tieto bariéry sa pokúsil zakladateľ spoločnosti Education.cz Tomáš Jízdný, ktorý sa snaží ambicióznym študentom uľahčiť cestu k prestížnemu vzdelaniu za hranicami. Ako jeho program funguje?

 

Študovať v zahraničí a pritom neopustiť brány domova dnes už nie je také sci-fi, ako kedysi. Nielen českí, ale aj slovenskí študenti majú od marca možnosť študovať stredoškolské programy prostredníctvom internetu. A to predovšetkým v USA a vo Veľkej Británii. ,,Našim cieľom je spraviť štúdium v zahraničí pre študentov dostupnejším. Exkluzívne partnerstvá so zahraničnými školami a inštitúciami, ktoré zastrešujú online programy, sú tak logickým krokom,” vysvetlil zakladateľ spoločnosti Education.cz Tomáš Jízdný.

Po úspešnom absolvovaní programov získajú študenti certifikát, ktorý bežne akceptujú zahraničné univerzity po celom svete. Vďaka nemu môže byť prijímacie konanie pre študentov jednoduchšie. V prípade úspešného absolvovania stredoškolského programu vo Veľkej Británii, ukončujú študenti štúdium záverečnou skúškou a získavajú General Certificate of Secondary Education. V USA zbierajú študenti kredity za splnené predmety a pri dokončení štúdia získajú americký High school diploma. ,,V daných lokalitách máme svojich vlastných zahraničných konzultantov a teda väčšie zázemie. USA a UK sú zároveň tiež najobľúbenejšie lokality českých a slovenských študentov, preto sme prvú vlnu online študijných programov smerovali práve tam,” povedala pre Glob.sk PR manažérka spoločnosti Education.cz Vanda Adlerová.

O štúdium v USA a vo Veľkej Británii prejavili slovenskí aj českí študenti najväčší záujem. Zdroj: pixabay.com

Ako funguje zahraničné online vzdelávanie?

Je to jednoduché. Študenti majú na výber z niekoľkých programov, napríklad biológiu, chémiu, právo, politiku, podnikanie a ekonómiu, psychológiu. Počas štúdia sú im zasielané edukatívne materiály, absolvujú online výučbu a vyučujúci sú im v prípade konzultácie vždy k dispozícii. ,,Naša služba je špecifická v tom, že neponúkame len naše partnerské inštitúcie, ale pristupujeme k študentom individuálne. Pomáhame im vybrať ten správny variant podľa ich záznamov a ambícií. Dokážeme tak spolupracovať s množstvom škôl, ktoré majú online programy,” uviedla pre Glob.sk PR manažérka spoločnosti. Takýto spôsob výučby je vyhľadávaný aj preto, že so štúdiom môžu začať študenti prakticky kedykoľvek. Nemusia čakať na začiatok nového školského roka alebo semestra.

Stredoškoláci majú na výber z niekoľkých predmetov rôzneho zamerania. Zdroj: pixabay.com

Cesta za úspechom

V oboch krajinách si môžu študenti vybrať aj vyššiu úroveň, v ktorej by chceli predmety absolvovať. Vo Veľkej Británii za vyšší, tzv. A-level získajú viac bodov pri prijímacích konaniach na vysoké školy. ,,V Anglicku je tento typ štúdia veľmi obľúbený. Pre študentov je to možnosť, ako sa dostať k zahraničnému vzdelaniu aj tak, že z nejakého dôvodu nechcú alebo nemôžu opustiť na dlhšiu dobu Českú republiku či Slovensko,” dodal Jízdný. V USA si zase študenti môžu zvoliť úroveň predmetov, tzv. Advanced Placemet.

Opäť zaostávame

Bohužiaľ, Slovensko online štúdium zahraničných kurzov z pohodlia domova neponúka. Ministerstvo školstva však vytvorilo pre žiakov a pedagógov pomôcku pri výučbe v tejto neľahkej situácii. Založilo web s názvom učímenadiaľku.sk. ,,Nachádzajú sa tu odkazy na rozmanité druhy materiálov, ako sú napr. interaktívne učebné materiály pre žiakov, náučné videá, interaktívne cvičenia a testy, elektronické učebnice, metodické materiály pre učiteľov či mobilné aplikácie,” uviedol pre Glob.sk rezort školstva.

Online štúdium zahraničných stredoškolských programov funguje od marca 2020. Zdroj: pixabay.com

Mohlo by vás zaujímať: